Może na początku nie panikujmy. Wiemy, że są to prognozy pogody i mogą się zmieniać. Ale mogą również się sprawdzić i będziemy mieli wówczas do czynienia z prawdziwą zimą. Jeśli opady śniegu można traktować jako pozytywny akcent w aspekcie niedoborów wody w glebie, to już ujemne temperatury szczególnie jeśli będą pojawiały się gwałtowanie mogą prowadzić do uszkodzeń mrozowych !
Co już wiemy ? Jak to może wyglądać ? Najlepiej przypomnieć sobie Wasze rady i opinie z zim 2016 i 2018 roku.
ZOBACZCIE:
Mrozy styczeń 2017r. >>>
Witam. W okolicy Białej Rawskiej dziś rano było aż - 26 a miejscami nawet - 27 stopni. Jak patrzę na wszystkie prognozy w chwili obecnej to pokazują tylko - 18. Są znaczne rozbieżności prognoz, a stanu faktycznego .
Uszkodzenia mrozowe jabłoni >>>
U mnie kolego w zeszłym roku tylko na princie takie coś było z nie wiadomych mi powodów na wiosnę mimo łagodnej zimy musiałem oskrobać do zielonej tkanki i funabenem zasmarowałem i jest ok ładnie pogoiło się a było to na 2 letnich drzewkach
Zima 2015/2016 - temperatury >>>
Ciągle mamy jakby późną jesień, choć kończy się grudzień...A na krzakach za oknem widzę jeszcze stare, zielone liście... Myślę, że taka temperaturowa " cofka " była by dużo groźniejsza w marcu niż teraz...Pozdrawiam !
Przypominamy że sadownicy mają bezpośredni i aktualny dostęp do kilkunastu stacji meteo
Wystarczy kliknąc w link z nazwą lokalizacji:
- Stacja meteo - Jajkowice
- Stacja meteo - Wysoczka
- Stacja meteo - Załęże Duże
- Stacja meteo - Zalesie
- Stacja meteo - Żdzary
- Stacja meteo - Oleśnica
- Stacja meteo - Korzybie
- Stacja meteo - Łobżenica
- Stacja meteo - Odrzywołek
- Stacja meteo - Wola Żyrowska
- Stacja meteo - Wysoczyn
- Stacja meteo - Szydłów
- Stacja meteo - Lubawa
- Stacja meteo - Karczmiska
- Stacja meteo - Rakowice
- Stacja meteo - Chrząszczewek
- Stacja meteo - Kleczanów
- Stacja meteo - Komarno
- Stacja meteo - Opatów
- Stacja meteo - Świniary
Meteorolodzy z portalu mkWeather.com zapowiadają w styczniu atak zimy w wielu krajach w Europie. Syberyjski wyż ma dotrzeć także do Polski i przynieść bardzo niskie temperatury, nawet do -30 st. C – czytamy na o2.pl
W połowie stycznia do centrum Europy ma dotrzeć syberyjski wyż, przez meteorologów zwany również jako "bestia ze Wschodu", który przyniesie duże opady śniegu i bardzo niskie temperatury.
Specjaliści twierdzą, że wyż z Syberii dotrze najpierw do Polski wschodniej. Synoptycy przewidują tam w drugiej połowie stycznia ekstremalny spadek temperatury.
Słupki rtęci mają spaść do -16 st. C. Pojawią się także spore opady śniegu, do 20 cm. Południe naszego kraju pokryje nawet dwa razy tyle śniegu, a temperatury mogą sięgnąć nawet -30 st. C.
Nad Polskę nadchodzi z Rosji wyż zwany "bestią ze wschodu". Masy zimnego powietrza maja dotrzeć do Polski juz 16 stycznia. Temperatura może spaść nawet do minus 30 stopni Celcjusza a opady śniegu mogą wynieść nawet do 30 cm.
— GlosZKielc (@kielc_z) January 4, 2021
Fot.poglądowe#uważamy #Polska #mrozy pic.twitter.com/HLUm9VfCWS
Synoptycy jednak uspokajają, sroga zima nie będzie trwała zbyt długo. Znaczne ocieplenie i poprawa pogody przyjedzie już na przełomie stycznia i lutego.
- źródło: o2.pl
W rozmowie z portalem tvp.info rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski odnosząc się do prognoz zagranicznych ekspertów przyznaje, że nad Polskę w najbliższych dniach nadciągnie ochłodzenie, jednak jeszcze niekoniecznie w takiej skali.
Na razie tego niżu w ciągu siedmiu dni w naszych prognozach nie widzimy. Po weekendzie model GFS pokazuje napływ niższych wartości, ale to nie są te wartości -30 stopni. Tego na razie nie widzimy, i w modelu 14-dniowym także tego nie widać
– mówi synoptyk.
W prognozach od wczoraj (a mieliśmy kolejne 4 aktualizacje modelu GFS i 2 ECMWF) nie ma większych zmian. Ciągle jest to przyczajony tygrys, który jedynie wystawia pazury. Nic, czym można się przejmować. https://t.co/MfQ3urjTpb
— meteoprognoza.pl (@MeteoprognozaPL) January 4, 2021
Grzegorz Walijewski wskazuje, że dostępne prognozy IMGW pokazują, że od czwartku będzie więcej śniegu i ujemne temperatury: w dzień w okolicy zera i poniżej – a maksymalnie do -7 stopni Celsjusza. Jak dodaje, zima w Polsce dała już dzisiaj o sobie znać i nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.
Na północy kraju mamy nawet do 10 cm śniegu, a jeszcze w poniedziałek może dopadać drugie tyle.
Pytany o „bestię ze wschodu”, czyli układ wysokiego ciśnienia nad Europą pochodzący z Syberii, Grzegorz Walijewski mówi o „toczącej się nad naszymi głowami walce”.
Toczy się walka Niżu Islandzkiego i Wyżu Syberyjskiego . Jeżeli Polska jest pod wpływem tego pierwszego, to w kraju mamy cieplejszą zimę, ale trochę więcej śniegu. Zaś w przypadku drugiego – chłodniejszą zimę, przezroczyste niebo, spadki temperatur nawet poniżej -30 stopni, widoczny pył diamentowy itd.
– wyjaśnia.
- źródło: tvp.info
Póki co w modelach synoptycznych nie widać "bestii ze wschodu", takiego uderzenia zimna prosto ze wschodu. Widać napływający chłód z północy i północnego wschodu, znad Arktyki rosyjskiej
- mówiła Arleta Unton-Pyziołek.
Pierwsze uderzenie chłodu ma nastąpić w czwartek.
— TVN Meteo (@tvnmeteo) January 4, 2021
Szczegóły:https://t.co/WtBJ0fzodd
W połowie stycznia jest szansa na kolejne uderzenie chłodu arktycznego z północy i północnego wschodu. Na mapie z prognozą na 15 stycznia widać zatokę arktycznego zimna. Według modelu GFS prognozuje się spadek temperatury na wysokości 1,5 km do -15 st. C. Będzie pochmurno z opadami śniegu, więc przy gruncie termometry pokażą od -5 do -7 st. C.
Mroźna bestia czai się, ale jest daleko od nas
- skomentowała synoptyk.
- źródło: tvn24.pl
Najnowsze komentarze