W czwartek i piątek czeka nas olbrzymi spadek ciśnienia oraz porywisty wiatr. Będzie też obficie padać, deszcz i śnieg. Niewykluczone są też pierwsze w tym sezonie burze – podaje twojapogoda.pl
W czwartek (11.03) znajdziemy się między wyżem znad zachodniej Rosji a niżem znad Morza Norweskiego. Dodatkowo nad południową Skandynawią i środkowym Bałtykiem przemknie tzw. niż wtórny. Dojdzie do bardzo dużej różnicy ciśnienia na obszarze Polski.
Z powodu dużego gradientu ciśnienia południowy wiatr zacznie się gwałtownie wzmagać. Jego średnia prędkość dochodzić będzie do 30-40 km/h, zaś porywy do 60-70 km/h, a lokalnie do 80-90 km/h. W górach wiatr przekroczy 120 km/h.
Dwa cyklony połączą się w jednego olbrzyma, który przyniesie nam najsilniejszy wiatr w tym sezonie: https://t.co/9WpoHCCVEa #pogoda #prognoza #meteo #cyklon #wiatr #wichura @MeteoprognozaPL
— TwojaPogoda.pl (@twojapogoda) March 8, 2021
To jednak jeszcze nie wszystkie nieprzyjemne zjawiska, które nas czekają.
Wędrujący z zachodu na wschód kraju front atmosferyczny przyniesie chwilami intensywne opady, najpierw śniegu, które będą wraz z ociepleniem przechodzić w deszcz ze śniegiem i w deszcz.
W trakcie opadów śniegu silny wiatr będzie wzniecać zawieje śnieżne, które mogą znacznie ograniczać widoczność na drogach. Przejściowo spadnie do 1 cm śniegu, a na północnym wschodzie do 3 cm. Na zachodzie, północy i w centrum spadnie nawet 10-15 litrów deszczu na metr kwadratowy.
Niewykluczone, że miejscami w trakcie najbardziej obfitych opadów i największego nasilenia się wiatru, mogą się lokalnie pojawić pierwsze w tym sezonie burze.
W ich trakcie dojdzie do nagłego wahania się temperatury. Termometry pokażą w najcieplejszym momencie dnia od 1 stopnia na północnym wschodzie do 7 stopni na południu. Z powodu silnego wiatru temperatura odczuwalna będzie nawet o kilka stopni niższa.
Przypominamy że sadownicy mają bezpośredni i aktualny dostęp do kilkunastu stacji meteo
Wystarczy kliknąć w link z nazwą lokalizacji:
- Stacja meteo - Jajkowice
- Stacja meteo - Kowiesy
- Stacja meteo - Załęże Duże
- Stacja meteo - Zalesie
- Stacja meteo - Żdzary
- Stacja meteo - Oleśnica
- Stacja meteo - Korzybie
- Stacja meteo - Odrzywołek
- Stacja meteo - Wola Żyrowska
- Stacja meteo - Wysoczyn
- Stacja meteo - Szydłów
- Stacja meteo - Lubawa
- Stacja meteo - Karczmiska
- Stacja meteo - Rakowice
- Stacja meteo - Chrząszczewek
- Stacja meteo - Kleczanów
- Stacja meteo - Polanów
- Stacja meteo - Komarno
- Stacja meteo - Opatów
- Stacja meteo - Świniary
- Stacja meteo - Skałowo
- Stacja meteo - Michrów
- Stacja meteo - Kozietuły Nowe
- Stacja meteo - Palczew Parcela
- Stacja meteo - Skierniewice
- Stacja meteo - Krośnice
- Stacja meteo - Warka
Najwcześniej załamanie pogody dotrze na zachód, w czwartek (11.03) rano i przed południem. W centrum zmiany nastąpią w godzinach popołudniowych, a na wschodzie wieczorem i w nocy z czwartku na piątek (11/12.03).
W piątek (12.03) kontynuacja sztormowej aury. Niemal wszędzie będzie przelotnie, ale chwilami intensywnie padać, a porywy wiatru, który zmieni kierunek z południowego na zachodni, mogą nadal dochodzić do 60-70 km/h, a lokalnie do 80-90 km/h. Temperatura wzrośnie, ale bez rewelacji. Termometry wskażą w najcieplejszym momencie dnia od 2 stopni na północnym wschodzie do 9 stopni na zachodzie.
- źródło: twojapogoda.pl
Kończy się pogodowa przeplatanka ze słonecznymi chwilami. Czeka nas ciąg dni wypełnionych chmurami, deszczem i śniegiem. Do tego będzie porywiście wiać.
Czwartek (11.03) upłynie pod znakiem opadów śniegu, od zachodu przechodzących w deszcz. Spadnie do 5-10 litrów wody na metr kwadratowy. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 2 st. C na Suwalszczyźnie do 8 st. C na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej. Z kierunku południowego powieje dość silny wiatr. W porywach osiągnie prędkość do 60 kilometrów na godzinę. W górach możliwe są zjawiska fenowe, z porywami do 100 km/h w partiach szczytowych.
W #czwartek czeka nas nasunięcie się zatoki niżowej z systemem frontów. Fronty przyniosą opady śniegu przechodzące w deszcz. W #piątek możliwe będą lokalne burze. Od czwartku aura zrobi się nieco cieplejsza, lecz wietrzna, pochmurna i deszczowa.
— Pomorski Alarm Pogodowy (@alarmpogodowy) March 9, 2021
Obraz: https://t.co/XqYqvC25nZ pic.twitter.com/z9rbGCrVuI
Na piątek (12.03) dla Dolnego Śląska prognozowana jest pogodna aura. Poza tym wystąpią przelotne opady deszczu, a na Suwalszczyźnie deszczu ze śniegiem do 3-8 l/m kw. Temperatura maksymalna osiągnie od 5 st. C na Suwalszczyźnie do 9 st. C na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie umiarkowany, w porywach do 50 km/h, południowo-zachodni.
W sobotę (13.03) okresami czekają nas opady deszczu, z wyjątkiem Suwalszczyzny, gdzie popada deszcz ze śniegiem. Spadnie do 5-10 l/m kw. Termometry pokażą maksymalnie od 5 st. C na Suwalszczyźnie do 11 st. C na Dolnym Śląsku. Powieje umiarkowany, w porywach do 45 km/h, południowo-zachodni wiatr.
- źródło: tvn24.pl
Najnowsze komentarze