Przędziorki to bardzo groźne szkodniki, które corocznie stanowią poważny problem w sadach. Najchętniej żerują w sadach zadbanych, prawidłowo prowadzonych i nadmiernie nawożonych.
Przędziorki żerują głównie na liściach. Wysysają ich sok komórkowy, w wyniku czego powstają liczne jasne plamki, które stopniowo łączą się ze sobą. Uszkodzone liście brązowieją, usychają i opadają. Przy masowym występowaniu szkodniki te mogą żerować także na zielonych częściach pędów, ogonkach liściowych, szypułkach, a nawet i w kielichach kwiatów. W konsekwencji efektem żerowania przędziorków może być ograniczenie wzrostu rośliny, zmniejszenie plonu, pogorszenie jakości owoców oraz zwiększenie wrażliwości rośliny na mróz i infekcje.
Gatunkiem najczęściej występującym w sadach jest przędziorek owocowiec. W sezonie może pojawić się 5 do 8 pokoleń tego gatunku. Stadium zimującym są jaja zimowe składane na konarach, gałęziach i pniach. Larwy wylęgają się w okresie różowego pąka i przechodzą na pąki i młode liście gdzie rozpoczynają żerowanie, które trwa około trzech tygodni.
Liczebność tych roztoczy w dużym stopniu uzależniona jest od warunków pogodowych oraz od ich liczebności w poprzednim sezonie. Występowaniu przędziorków sprzyja niska wilgotność powietrza (35−50%) oraz wysoka temperatura (ponad 28°C).
Przędziorki stosunkowo szybko wytwarzają rasy odporne, dlatego przy ich zwalczaniu należy stosować rotację środków wybierając do zabiegów produkty zawierające substancje czynne należące do różnych grup chemicznych.
Roztocza te reagują także wzmożonym tempem rozwoju i liczebności na nadmierne stosowanie niektórych pestycydów. Dlatego też producenci środków ochrony roślin poszukują ciągle nowych, skuteczniejszych środków do zwalczania tej grupy roślinożerców.
Jednym z takich środków jest Nissorun Strong 250 SC zwalczający wszystkie stadia rozwojowe przędziorków z wyjątkiem osobników dorosłych. Nissorun Strong 250 SC przeznaczony jest do zwalczania przędziorków w uprawie jabłoni, gruszy i truskawki. Środek ma działanie kontaktowe i żołądkowe, na roślinie działa powierzchniowo. Preparat należy stosować po stwierdzeniu przekroczeniu progu szkodliwości szkodnika od początku wegetacji do zbiorów, uwzględniając okres karencji. Zalecana dawka wynosi 0,4 l/ha.
Program Ochrony Akarycydowej Jabłoni
Drugim środkiem polecanym do zwalczania przędziorków jest Ortus 05 EC - akarycydy o działaniu kontaktowym i żołądkowym zwalczający wszystkie ruchome stadia rozwojowe przędziorków. Zarejestrowany jest w Polsce do zwalczania przędziorków na jabłoniach, gruszach i śliwach w dawce dla jabłoni 1,0-1,5 l/ha, gruszy 1,0 l/ha, śliwy 1,0 l/ha.
Nissorun Strong 250 SC i Ortus 05 SC można również stosować łącznie w celu zwalczania wszystkich stadiów rozwojowych przędziorka - w dawce 0,4 l/ha Nissorun Strong 250 SC + 1,5 l/ha Ortus 05 SC.
Należy pamiętać, że zarówno Ortus 05 SC jak i Nissorun 050 EC powinny być stosowane na przemian z innymi akarycydami, aby zapobiegać selekcji ras odpornych roztoczy i tylko w sytuacjach, kiedy liczebność szkodników przekracza progi zagrożenia.
Sadowniku pamiętaj:
- Do wykonania zabiegu przędziorkobójczego starannie dobierz preparat, który będzie w stanie zwalczyć stadia rozwojowe szkodnika dominujące w danym czasie.
- Nie czekaj aż będzie za późno – wykonaj zabieg tuż po przekroczeniu progów zagrożenia szkodnikami, nie dopuść do drastycznego wzrostu ich liczebności.
- Późną wiosną i wczesnym latem nie wykonuj zabiegu przędziorkobójczego gdy jest gorąco i sucho, czyli gdy temperatura powietrza przekracza 25°C, a wilgotność względna powietrza jest poniżej 50%.
- W trudnych warunkach pogodowych panujących latem stosuj środek zwilżający np. Slippa.
- W sezonie – na bieżąco kontroluj skuteczność ochrony przędziorkobójczej.
- Jeśli pojawi się potrzeba powtórzenia zabiegu, wybierz akarycyd zawierający substancję czynną z innej grupy chemicznej.
- Do ochrony sadu zawsze wybieraj środki, które nie zniszczą drapieżnych roztoczy z rodziny dobroczynkowatych (Phytoseiidae), Twoich naturalnych sprzymierzeńców w zwalczaniu przędziorków.
ARTYKUŁ REKLAMOWY
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie. |
Najnowsze komentarze