Żeby wyjść na swoje wielu sadowników i plantatorów stara się skracać drogę od pola do stołu i sprzedawać owoce bezpośrednio konsumentom. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Na przegranej pozycji są ci, którzy uprawiają owoce tylko do przetwórstwa – informuje Agrobiznes.
"Jesteśmy po zbiorach agrestu, producenci zaliczyli kolejny trudny sezon. Oferowano im bardzo niskie ceny skupu, a dodatkowo mieli problemy z zagospodarowaniem"
– informuje dr Paweł Kraciński IERiGŻ.
50gr, no i są zawaleni towarem, trzeba czekać może wezmą ale zapewne już po 40gr - pisze jenothttps://t.co/l8nYuVZCkv
— sadownictwo (@sadowniczy) June 17, 2021
Dobre perspektywy rysują się za to dla plantatorów czarnych porzeczek, dużo gorsze są prognozy dla czerwonych porzeczek i dla wiśni.
- Cena porzeczki czarnej 2021 – FORUM sadownictwo.com.pl >>>
- Cena porzeczki czerwonej 2021– FORUM sadownictwo.com.pl >>>
- Cena wiśni 2021– FORUM sadownictwo.com.pl >>>
Producenci nie są powiązani z odbiorcami. W przypadku produkcji do przetwórstwa a jak wiemy w tym układzie przetwórca - rolnik to przetwórca jest silniejszy, gdyż on ma czas i ma możliwości czy kupić, czy nie kupić owoców. Producent natomiast ma bardzo krótki czas żeby te owoce sprzedać, nie ma żadnej siły przetargowej
– dodaje informuje dr Paweł Kraciński IERiGŻ.
Żeby to zmienić potrzeba współpracy wszystkich ogniw w całym skomplikowanym i rozbudowanym łańcuchu dostaw.
- źródło: tvp.pl
Przypomnijmy:
Stanowisko Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej z dn. 08.06.2020 r. ws. konieczności podjęcia interwencji dotyczącej niskich ceny skupu agrestu. W związku z trwającym obecnie skupem agrestu Lubelska Izba Rolnicza z głębokim niepokojem obserwuje pogarszającą się sytuację na rynku owoców miękkich drastycznym spadkiem cen agrestu oraz brakiem możliwości jego sprzedaży po cenie minimalnej opłacalności, która z kalkulacji rolniczych wynosi ok. 1,00 – 1,20 zł/kg [czytaj wpis: Niskie ceny skupu agrestu – konieczna interwencja ! >>>]
Najnowsze komentarze