Spotkaliśmy się w sadzie jabłoniowym z Panem Wojciechem Wojcieszkiem (Yara Poland), aby ocenić stan odżywienia upraw sadowniczych, głównie jabłoni.
Sadownicy najbardziej obawiają się 'zimnych ogrodników' około 15 maja (...) jednak fakt, że kwitnienie jest za nami nie oznacza końca stresów dla roślin. Chciałbym przypomnieć zeszłoroczny sezon, ten sam okres czasu - końcówkę maja. Nie zrobiły takich strat przymrozki przedkwitnieniowe, kwitnieniowe jak właśnie spadek temperatur pod koniec maja, który jak nie zniszczył to bardzo mocno uszkodził zawiązki !
Dlatego
Trzeba myśleć o zaopatrzeniu zawiązków w składniki pokarmowe, które są istotne w fazie pokwitnieniowej, kiedy zaczynają rosnąć zawiązki.
Generalnie wzrost owoców można podzielić na dwie fazy. W pierwszej fazie, którą obecnie mamy na drzewach występują intensywne podziały komórkowe, a na ten proces istotny wpływ mają takie składniki jak fosfor, bor, również ostatnio dużo mówi się w tym aspekcie o wapniu.
W drugiej fazie wzrostu zawiązków, po zakończeniu intensywnych podziałów komórkowych w zawiązkach, następuje przyrost masy owoców związany głównie z odżywieniem potasowym.
Zobaczcie jaki program odżywienia zawiązków i drzew jabłoni proponuje Pan Wojciech.
Zapraszamy do subskrypcji naszego kanału youtube.com/sadownictwo
Najnowsze komentarze