Posiedzenie Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) w Brukseli 10-11 grudnia 2023 r. było poświęcone ważnym sprawom związanym z rolnictwem i rybołówstwem. Polskiej delegacji przewodniczyli: sekretarz stanu Janusz Kowalski oraz sekretarz stanu Lech Antoni Kołakowski.
W sprawach rolnych najważniejszymi tematami były: projekt rozporządzenia w sprawie roślin uzyskanych za pomocą niektórych nowych technik genomowych, projekt rozporządzenia w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin oraz sytuacja na rynkach rolnych. Polska wniosła także pod obrady wniosek na temat przygotowania europejskiego rolnictwa do akcesji Ukrainy do UE.
Zrównoważone stosowanie środków ochrony roślin
Prezydencja hiszpańska przedstawiła sprawozdanie z postępu prac nad wnioskiem dotyczącym rozporządzenia w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin. Podkreśliła swoje starania na rzecz wypracowania kompromisowego tekstu, który finalnie nie znalazł poparcia państw członkowskich. Ponadto wspomniała o wynikach głosowania w Parlamencie Europejskim, który odrzucił projekt w pierwszym czytaniu. KE wyraziła wolę do dalszych prac nad tym wnioskiem legislacyjnym.
Stanowisko Polski
Sekretarz stanu Lech Antonii Kołakowski wyraził opinię, że po półtora roku prac nad projektem budzi on nadal szereg wątpliwości i zastrzeżeń, zarówno pod względem merytorycznym, jak i prawnym.
„Nie akceptujemy zaproponowanych celów redukcyjnych dotyczących środków ochrony roślin.
Nie możemy zaakceptować wiążących celów unijnych oraz związanych z nimi niejasnych kompetencji dla Komisji Europejskiej do wydawania państwom członkowskim rekomendacji dotyczących zwiększenia poziomu ambicji” – powiedział wiceminister Kołakowski.
W odniesieniu do obszarów wrażliwych wiceminister poinformował, że postulujemy podejście oparte na ocenie ryzyka zamiast wprowadzania horyzontalnych ograniczeń. Sekretarz stanu podkreślił, że przepisy powinny być jednoznaczne i precyzyjne dla interesariuszy oraz nie mogą powodować nadmiernych obciążeń.
Wiceszef polskiego resortu rolnictwa stwierdził, że Polska nie dostrzega obecnie w projekcie wartości dodanej i kontynuowanie prac nad projektem utraciło sens, ponieważ nie daje on szans na osiągnięcie kompromisu.
- źródło: gov.pl / Czytaj całość gov.pl >>>
Najnowsze komentarze