Na temat tych dwóch zawodów, a szczególnie ich pracy w bliskim sąsiedztwie, krąży wiele stereotypów – głównie tych niekorzystnych dla rolnika. Czy jednak jest powód, by go demonizować? Zupełnie nie! Ta współpraca zapewnia korzyści obu stronom i wbrew powszechnej opinii pomaga jeszcze lepiej dbać o pszczoły.
Z badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin wynika, że 75% Polaków za straty w pasiekach i rodzinach pszczelich wini nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin[1]. Może to być powiązane z popularnym przekonaniem, że pszczoły umierają głównie przez pestycydy. Tymczasem ta opinia jest błędna. Dlaczego? Według najnowszego raportu dotyczącego Sektora pszczelarstwa w Polsce zatrucia pszczół w wyniku nieprawidłowego stosowania środków ochrony roślin[2] w 2020 roku to zaledwie 1,49%[3].
Rolnik / sadownik i pszczelarz – współpraca, która po prostu się opłaca
Zapylacze odpowiadają za 35% masy żywności produkowanej na świecie[4]. Dzięki ich pracy wzrastają plony zbóż, owoców czy warzyw. W zależności od gatunków roślin ten wzrost jest nie tylko jakościowy, lecz także ilościowy. Dlatego obecność różnych gatunków zapylaczy, w tym pszczoły miodnej w pobliżu pola to dla rolnika większe plony „w gratisie”. A co dla pszczelarza? Bliski dostęp do wartościowego pokarmu (nektaru i pyłku) , co przekłada się na miód i inne pszczele produkty. Taki układ po prostu się opłaca! Obecność zapylaczy to korzyści dla środowiska, a sama współpraca rolnika z pszczelarzem jest niezbędna do budowania odpowiedzialnego i zrównoważonego rolnictwa.
Wielki Dzień Pszczół już jutro! Pamiętajmy, by chronić te małe stworzenia i przestrzegać zasad dobrej współpracy między rolnikiem a pszczelarzem (i jego pszczołami) https://t.co/5nHnaNDzXp pic.twitter.com/s0kgD8jQwW
— Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (@_PSOR_) August 6, 2021
Według badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin 74% rolników i pszczelarzy ze sobą współpracuje[5]. Co ważne: większość jest zadowolona z takiego układu. Dlaczego więc nie wszyscy z niego korzystają? Jest kilka przyczyn wymienianych w badaniu przez rolników: przede wszystkim brak pszczelarzy w okolicy, zbyt wysokie wymagania stawiane przez pszczelarzy oraz przekonanie o wysokich kosztach takiej współpracy. Z kolei pszczelarze wśród powodów podawali brak rolników w okolicy oraz obawa przed zatruciami pszczół z powodu niewłaściwego wykonywania oprysku.
Dlatego tak ważne jest by oba środowiska do siebie przybliżać. Jedną z inicjatyw popularyzujących współpracę jest coroczny konkurs Pszczelarz Roku, organizowany przez Fundację Akademia Pszczelarstwa i Zrównoważonego Rozwoju. Utworzona w 2020 roku w ramach partnerstwa z PSOR nowa kategoria konkursu – „pszczelarz współpracujący z rolnikiem” – to dodatkowa zachęta nie tylko dla pszczelarzy, ale i rolników.
[1] Badanie Maison & Partners: Fakty i mity dotyczące środków ochrony roślin oraz pszczół. Warszawa 2016
[2] Semkiw, P. 2020: Sektor pszczelarski w Polsce w 2020 roku. Puławy 2020
[3] Tamże.
[4] Raport „Rapid Assessment of Pollinators’ Status a Contribution to the International Initiative for the Conservation and Sustainable Use of Pollinators”; FAO, Rome 2008
[5] Badanie Kleffmann Group: Współpraca pomiędzy Pszczelarzami i Rolnikami. Poznań 2016
- źródło: psor.pl
Najnowsze komentarze