W ocenie rolników zmiany jakie miały miejsce w II półroczu ub. r., jak i bieżąca (grudzień 2019 r.) koniunktura w użytkowanych przez nich gospodarstwach rolnych kształtowały się niekorzystnie. Pesymistyczne były również prognozy na I półrocze 2020 r. Należy podkreślić, że nastroje rolników były mniej negatywne w porównaniu z poprzednią edycją badania.
W skrócie:
Ocena sytuacji ogólnej gospodarstw rolnych
Najmniej pesymistyczne opinie wyrażali użytkownicy gospodarstw ukierunkowanych na produkcję zwierzęcą, a w przypadku rolników specjalizujących się w chowie świń odnotowano przewagę opinii pozytywnych nad negatywnymi. Wśród gospodarstw ukierunkowanych na produkcję roślinną najmniej pesymistyczne opinie wyrażali rolnicy prowadzący uprawy warzyw gruntowych i uprawy pod osłonami. Z analizy odpowiedzi wynika, że najgorzej swoją sytuację ocenili rolnicy prowadzący plantacje drzew i krzewów owocowych oraz chów drobiu rzeźnego.
Bieżąca ocena (grudzień 2019 r.) ogólnej sytuacji gospodarstwa rolnego, opłacalności produkcji rolniczej, jak również popytu na produkty rolne była mniej pesymistyczna w porównaniu z czerwcem ub. r., jak również z tym samym okresem roku poprzedniego.
To jest właśnie to o czym pisałem - ból rolnictwa opartego na modelu dużych, wyspecjalizowanych gospodarstw. Nie dojadą robotnicy i jest dramat. A mniejsi sobie poradzą, sami zbiorą. https://t.co/H8L3vZ3oYy
— Janusz Wojciechowski (@jwojc) March 29, 2020
Najmniej pesymistyczni w ocenie opłacalności produkcji rolniczej byli użytkownicy gospodarstw ukierunkowanych na produkcję zwierzęcą, a najbardziej – użytkownicy gospodarstw specjalizujących się w produkcji roślinnej. W grudniu ub. r. około 17% respondentów stwierdziło, że prowadzenie produkcji rolniczej jest opłacalne. Opinie optymistyczne wyrażali użytkownicy gospodarstw rolnych o powierzchni powyżej 30 ha użytków rolnych, rolnicy prowadzący chów świń i drobiu rzeźnego, a także rolnicy specjalizujących się w chowie bydła mlecznego i drobiu nieśnego. Wśród gospodarstw prowadzących produkcję roślinną, najmniej negatywne opinie o opłacalności produkcji rolniczej wyrażali rolnicy prowadzących uprawy pod osłonami oraz uprawy rzepaku i rzepiku. Najbardziej negatywne oceny o opłacalności produkcji rolniczej odnotowano u rolników prowadzących uprawy buraków cukrowych, prowadzących plantacje drzew i krzewów owocowych, hodowców drobiu nieśnego oraz bydła rzeźnego.
W grudniu 2019 r. blisko 83% rolników uznało bieżącą ogólną sytuację swoich gospodarstw rolnych jako normalną lub dobrą jak na tę porę roku. Jest to o 18% więcej niż w czerwcu 2019 r.https://t.co/WVqBjMN8kL#GUS #statystyki #rolnictwo @MRiRW_GOV_PL @portalspozywczy pic.twitter.com/pUHqIkJz87
— GUS (@GUS_STAT) March 31, 2020
Ponad 95% użytkowników wskazało na występowanie barier utrudniających rozwój gospodarstw rolnych.
Największe bariery, na jakie napotykali rolnicy chcący rozwijać produkcję rolniczą dotyczyły zbyt niskich cen wytwarzanych produktów rolnych, niekorzystnych warunków atmosferycznych, a także zbyt wysokich cen środków produkcji.
Najnowsze komentarze