Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej wystąpił z wnioskiem do prezesa KRIR o podjęcie interwencji w sprawie sposobu obliczania/szacowania strat w gospodarstwach rolnych w przypadku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Aktualnie wylicza się ją na tle dochodu z całości upraw w gospodarstwie. Natomiast jak podkreśla zarząd ŚIR szkody w uprawach wskutek gradobicia czy deszczu nawalnego i innych tego typu zjawisk są ogromną stratą dla rolnika i tragedią dla całej rodziny. Wyliczanie wg dotychczasowego sposobu powoduje, że często rolnicy nie otrzymują żadnej rekompensaty. Zatem zarząd ŚIR wnioskuje o to aby nie była liczona średnia strata w produkcji roślinnej ale strata na konkretnej działce i jako fizyczna strata z 1 hektara.
Poniżej prezentujemy treść pisma Zarządu ŚIR który na wniosek poszkodowanych rolników zwraca się do Pana Prezesa Wiktora Szmulewicza o podjęcie interwencji:
Rolnicy, którzy doświadczyli wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, jakie maiły miejsce w województwie świętokrzyskim w postaci gradobicia i deszczu nawalnego zgłaszają szereg uwag odnośnie szacowania szkód, a w szczególności do istniejących przepisów jakie w tym zakresie obowiązują.
Wystąpienie szkody w gospodarstwie rolnym lub działach specjalnych produkcji rolnej jest olbrzymim dramatem dla rolnika.
Ogólne zasady szacowania szkód i ich szacowanie jest wyliczone jako średnie dla całości gospodarstwa rolnego. Rolnicy wnioskują, aby nie była liczona średnia strata w produkcji roślinnej, a strata na poszczególnych działkach i była liczona jako fizyczna strata z 1 hektara. W przypadku, gdy gospodarstwo rolne ma rozrzucone działki, to są przypadki gdzie szkoda występuje na niektórych działkach w 100%, a w pozostałych brak jest szkody. W przypadku wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych rolnik powinien otrzymać odszkodowanie za pojedyncze działki na których wystąpiła szkoda, a nie jak wynika średnia w gospodarstwie.
Mirosław Fucia, Prezes Zarządu Świętokrzyskiej Izby Rolniczej
- źródło: sir-kielce.pl
Najnowsze komentarze