Instytut Badań Pollster dla red. „Super Expressu” opracował interesujące dane dot. konsekwencji podwyżki VAT z 5% na 23% na napoje owocowe zawierające minimum 20% soku z owoców. Z badań wynika, że wzrost podatku VAT na napoje owocowe z wysoką zawartością soku, spowoduje ograniczenie ich spożycia albo konsumpcję napojów gazowanych.
Z 5 proc. aż na 23 proc. miał wzrosnąć podatek VAT na niegazowane napoje owocowe. Ministerstwo Finansów argumentowało, że dzięki temu konsumenci chętnie sięgną po soki owocowe. Jednak pod naciskami producentów, Sejm zawiesił prace nad projektem ustawy – czytamy na se.pl
https://t.co/rD53xR1N8b W dzisiejszym @se_pl najnowszy sondaż, który pokazuje co się stanie przy wzroście cen napojów owocowych z wysoką zawartością soku. 41% Polaków ograniczy ich spożycie, a 28% wybierze tańsze napoje gazowane. #podatkimajakonsekwencje pic.twitter.com/Ulr7S5TefU
— Krajowa Unia Producentów Soków (@kups_official) 26 marca 2019
Producenci zrzeszeni wokół Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) wielokrotnie powtarzali, że podwyżka stawki uderzy w polskich rolników i producentów, co potwierdzają wyniki najnowszej ankiety.
„Nie możemy zgodzić się z argumentami, że w rezultacie nowej matrycy VAT, konsumenci chętniej będą kupować naturalne soki 100 proc. Wielokrotnie już informowaliśmy, że obserwacja zwyczajów zakupowych z innych krajów europejskich, potwierdzona badaniami dowodzi, iż klienci chętniej kupują napoje gazowane atrakcyjne cenowo, niż soki naturalne. Po podwyżce napojów owocowych z wysoką zawartością soku, klienci tym bardziej będą sięgać po napoje gazowane, które będą znacznie tańsze niż napoje owocowe. Co ważne, preferencje smaków w napojach i sokach są całkowicie inne. Polskie napoje owocowe, to w ok. 70 proc. tak zwane polskie smaki, głównie oparte na jabłku. Jeśli chodzi o sok, to niekwestionowanym numerem jeden jest sok pomarańczowy. Żadne nakazy, zakazy a tym bardziej regulacje przepisów podatkowych, nie zmienią preferencji konsumentów” – mówił Julian Pawlak, prezes KUPS.
- źródło: Instytut Badań Pollster / se.pl
Najnowsze komentarze