W dniach 20-22 maja 2015 roku, odbyło się już po raz osiemnasty Międzynarodowe Sympozjum Krajowej Unii Producentów Soków. Tym razem tematem przewodnim było „10 lat polskiej branży sokowniczej w UE"
dr Bożena Nosecka z Instytutu Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB, przedstawiła rynek zagęszczonych soków w Polsce w ostatnich 10 latach. Pani doktor zwróciła uwagę na obniżenie produkcji ZSJ w Chinach oraz braku tendencji wzrostowej podaży w większości krajów świata, co stanowi korzystne uwarunkowania zewnętrzne dla rozwoju produkcji zagęszczonego soku jabłkowego w Polsce. Można spodziewać się odnowienia wzrostu zapotrzebowania na zagranicznych rynkach po tym jak umocniła się tendencja wzrostowa w gospodarkach wielu europejskich krajach. W krajach eksportujących, zagrożeniem dla wzrostu produkcji zagęszczonego soku jabłkowego jest stale zwiększając się produkcja soków NFC. Na rodzimym rynku podaż jabłek do przetwórstwa będzie uzależniona od poziomu eksportu tych owoców. System powiązań zakładów przetwórczych z dostawcami surowca wpływałby zapewne pozytywnie na pozyskiwanie surowców do produkcji soków zagęszczonych i NFC. Produkcja zagęszczonych soków wytwarzanych z owoców kolorowych oraz wzrost eksportu wymagają prowadzenia akcji promocyjnych na zagranicznych rynkach zbytu.
Piotr Podoba prezes firmy Döhler. Przedstawił rynek zagęszczonego soku jabłkowego. Dokonał analizy SWOT ZSJ, podkreślając, że Polska jest jednym z największych producentów zagęszczonych soków owocowych w UE, a nawet na świecie (2gim co do wielkości producentem Zagęszczonego Soku Jabłkowego). Zwrócił uwagę, że aby eksport mógł się rozwijać i zapewnić Polsce znaczącą pozycję na rynku globalnym konieczna jest nowoczesna baza surowcowa, dobre zbiory owoców i warzyw charakteryzujące się odpowiednią jakością i różnorodnymi odmianami takimi jakich oczekuje przetwórstwo.
Piotr Trojanowicz prezes Polkon Sp. z o.o. przedstawił zebranym rynek soków jabłkowych NFC, który w ostatnich latach w Polsce notuje dynamiczny wzrost. Dokonał przeglądu specyfiki i różnorodności polskiego rynku producentów soków NFC, kanałów dystrybucji i stosowanych opakowań. W 2014 roku działające w Polsce zakłady posiadały ok 45 mln litrów pojemności tankowni aseptycznych do składowania soków NFC. W 2014 roku wyprodukowano ok 90 mln litrów soków NFC, prawie 96% produkcji to sok jabłkowy.
- Szczegółowa relacja z XVIII Międzynarodowego Sympozjum KUPS 2015 >>>
źródło: kups.org.pl
Najnowsze komentarze