Jeszcze kilka lat temu było ich zaledwie kilkunastu, dziś jest już ponad dwustu. Co roku systematycznie przybywa i winiarzy i winnic. Rynek ten w Europie jest szczegółowo monitorowany. U nas od dwóch miesięcy zajmuje się tym Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Jak informuje Agrobiznes 15 kilometrów od Milicza, 70 od Wrocławia w miejscowości Czeszyce na Dolnym Śląsku od kilku lat co roku jesienią odbywa się winobranie. Anna i Leszek Zuber uprawiają 7 szczepów winorośli, z których wytwarzają własne wina. Ten sezon, podobnie jak dla większości producentów owoców, głównie z powodu nadmiaru wilgoci, łatwy nie jest.
Jest średnio, ale miejmy nadzieję, że da się z tego coś zrobić. Będziemy stosować różne technologie, technologie które pozwolą nam na to aby nasze wina dalej były dobre– informuje Leszek Zuber, Czeszyce woj. dolnośląskie.
Dla pasjonatów nie ma rzeczy niemożliwych. Właściciele winnicy w miejscowości Czeszyce na Dolnym Śląsku cały czas się dokształcają – ukończyli kursy oraz studia podyplomowe z technologii winiarstwa. Współpracują też z wieloma ekspertami, obecnie wytwarzają wino w 3 różnych technologiach.
Moją najbardziej ulubioną technologią są wina robione w kwewli. Jest to metoda winifikacji która ma już ok. 10 tysięcy lat – mówi Leszek Zuber.
Mówiąc w dużym uproszczeniu ta antyczna metoda polega na wyrabianiu wina w glinianych amforach, które częściowo są zagłębione. Kolejna metoda to produkcja tzw. win słomowych do niej z kolei potrzebny jest strych, na którym najpierw suszone są winogrona, a dopiero potem przerabiane na mocniejsze trunki. Ostatnia metoda najpopularniejsza to produkcja wina w metalowych tankach – tłumaczy Agrobiznes.
Praca ta trwa właściwie cały rok. Nawet w zimie, kiedy jesteśmy po zbiorach cały czas trzeba nadzorować wina które się tworzy – mówi Anna Zuber.
Dodatkowo w winnicy odbywają się wystawy, koncerty i warsztaty tzw. enoturystyka - to działalność na którą decyduje się bardzo wielu producentów win – dodaje Agrobiznes.
Rynek wina w Polsce podobnie jak w całej UE jest dokładnie monitorowany. Od września zbieraniem oraz analizowaniem danych zajmuje się Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który powstał z połączenia ARR i ANR.
Rynek wina w Polsce jest bardzo rozwojowy, bardzo ciekawy. O kilkadziesiąt procent rok do roku rośnie liczba producentów wina wpisanych do naszego rejestru, na dzień dzisiejszy jest to już 202 producentów – informuje Waldemar Sochaczewski, KOWR.
Jak dodaje Agrobiznes wzrasta też powierzchnia winnic i produkcja wina - obecnie wynosi ona 7 tys. hektolitrów. Według znawców polskie wino jakościowo może już śmiało konkurować na światowym rynku.
- źródło: tvp.pl
Najnowsze komentarze