Według GUS eksport jabłek z Polski w okresie wrz’22-lut’23 zmalał o 12% r/r, choć już w styczniu i lutym łącznie wzrósł o 5,2% r/r. Spadła sprzedaż jabłek do wszystkich największych odbiorców – Egiptu (-49% r/r), Niemiec (-46% r/r) oraz Białorusi (-53% r/r). Na plus wyróżnia się sprzedaż do Węgier (2,7-krotny wzrost) z uwagi na niższe, aż o 1/3, zbiory w tym kraju w 2022. Węgry stały się jednocześnie czwartym importerem polskich jabłek w pierwszych 6-ciu miesiącach sez. 2022/23, licząc od września.
Rośnie eksport koncentratu soku jabłkowego z Polski. Według GUS, w okresie lip-lut’23 zwiększył się o 15% r/r.
Niemniej, biorąc pod uwagę zwiększony import (2-krotnie, w dużej mierze dzięki zakupom z Ukrainy) nadwyżka w handlu koncentratem zwiększyła się o nieco ponad 7% r/r. Z jednej strony polski sektor częściowo skorzystał na zmniejszeniu dostaw z Chin, które ograniczyły produkcję soku z uwagi na niższe zbiory jabłek (wg USDA o 11% r/r). Zgodnie z danymi IHS Markit (S&P Global) chiński eksport zagęszczonego soku jabłkowego w 2h22 zmniejszył się aż o 36% r/r. Z drugiej strony, zwiększona konkurencja z Ukrainy, Mołdawii czy też Turcji ogranicza dynamikę sprzedaży zagranicznej z Polski – np. sprzedaż na rynek amerykański nie charakteryzowała się już tak wysokimi wzrostami jak na koniec sez. 2021/22.
Zmiany cen jabłek na przełomie 1q23 i 2q23 były wciąż mało dynamiczne (por. wykres). Na poziomie najwyższym od 2018 ukształtowały się natomiast ceny zagęszczonego soku jabłkowego (+19% r/r na pocz. kwi’23, za S&P Global). Czynnikiem wsparcia, oprócz zmniejszonej produkcji w Chinach są rekordowo wysokie ceny soku pomarańczowego, które wynikają m.in. z historycznie niskich zbiorów pomarańcz w USA (najniższy poziom od lat 30-tych XX w.).
Niski poziom zapasów nie wyklucza przyspieszenia dynamiki cen jabłek na koniec sez. 2022/23. Sprzedaż tych owoców może wzrosnąć po czasowym zniesieniu embarga przez Białoruś od kwietnia do czerwca. Czynnikiem wpływającym na zmienność cen będzie również oczekiwany poziom produkcji w 2023. Według GUS rośliny sadownicze, z uwagi na łagodną zimę, są w dobrej kondycji. Nie stwierdzono strat mrozowych na plantacjach krzewów owocowych i truskawek.
- źródło: Agro Nawigtor
Najnowsze komentarze