Jak informuje Agro Nawigator według danych Eurostatu Egipt był największym odbiorcą jabłek z Polski w pierwszych 5 miesiącach sez. 2018/19. Od lipca do listopada’18 wyeksportowano tam 36 tys. t jabłek, tj. 7,5-krotnie więcej niż przed rokiem. Wzrost sprzedaży polskich jabłek do tego kraju jest wynikiem poprawy konkurencyjności cenowej tych owoców z punktu widzenia egipskich odbiorców.
Wysoki popyt na tym rynku będzie się prawdopodobnie utrzymywał jeszcze w 1q19. Eksport na rynki dalekowschodnie wzrasta szybko, lecz stanowi wciąż niewielki wolumen sprzedaży.
W całym sez. 2018/19 w eksporcie polskich jabłek istotną rolę odegra ponownie Białoruś, w przypadku której sprzedaż nasila się zwykle w drugiej części sezonu. Niemniej, dane z pierwszych 5 miesięcy sez. 2018/19 wskazują na wyraźne osłabienie popytu na tym rynku (spadek eksportu o 40% r/r). Z jednej strony wynika ono ze wzrostu podaży na rynkach wschodnich (w tym również Rosji), z drugiej strony z utrudnień w eksporcie jabłek z Białorusi do Rosji.
W pewien sposób spadek ten jest równoważony wzrostem sprzedaży jabłek do Kazachstanu. Według danych Eurostatu zwiększył się on o 54%, do 13 tys. t. Biorąc pod uwagę dotychczasową dynamikę eksportu, a także relatywnie słaby poziom sprzedaży w grudniu'18 (zapasy) poziom eksportu w sez. 2018/19 może nie osiągnąć rekordowego wolumenu, pomimo najwyższych w historii zbiorów. Istnieje ryzyko, że relatywnie większa część zapasów w porównaniu do poprzednich sezonów zostanie przekierowana do sektora przetwórstwa.
- źródło: pkobp.pl
Jak wyglądają stany magazynowane polskich jabłek ? Których odmian jabłek trafia najwięcej do polskich przechowalni ? Jak zmieniały się kierunki eksportu polskich jabłek w ostatnich latach ? Co z nowymi rynkami zbytu takimi jak Chiny, Indie czy Wietnam ? – Na te pytania odpowiedzi udzielił podczas swojego wystąpienia Pan Adam Paradowski.
Przypomnijmy:
- Ponieważ Rosja nie jest już rynkiem zbytu dla polskich jabłek, wielu eksporterów próbuje wprowadzić swoje produkty do Chin. Jednak na chwile obecną to Egipt wydaje się bardziej realną opcją. Ilość jabłek wysyłanych z Polski do Egiptu rośnie z roku na rok - czytamy na freshplaza.com (...). Egipcjanie zainteresowani są tanimi odmianami jabłek, nie dziwi więc fakt, że to Idared jest przez nich najbardziej pożądaną odmianą (...). [czytaj wpis: Egipt kluczowym rynkiem zbytu dla Idareda ? >>>]
Najnowsze komentarze