28 marca 2019 r. w parlamencie rosyjskim odbywały się rozmowy nt. „Problemów i perspektywy rozwoju ogrodnictwa w Federacji Rosyjskiej”. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa, Ministerstwa Przemysłu i Handlu, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Federalnej Służby Celnej, Rosselkhoznadzor, Rospotrebnadzor, Izby Przemysłowo-Handlowej Federacji Rosyjskiej, Rosyjskiej Akademii Nauk i społeczności przemysłowej.
Jak czytamy na east-fruit.com żyzne gleby i umiarkowany klimat umożliwiają pełne zaopatrzenie kraju w jego własne owoce. Jednak odnotowuje się szereg problemów utrudniających rozwój sadownictwa w Rosji.
Pod koniec 2018 r. rosyjskie stowarzyszenia branżowe i związki producentów owoców żądały wsparcia na produkcję krajowych jabłek i ich sprzedaży.
Według Federalnej Służby Celnej, import jabłek do Rosji w 2018 r. wyniósł około 843 tys. ton, podczas gdy produkcja własna wyniosła jedynie 1054 tys. ton. Mołdawia była głównym dostawcą jabłek na rynek rosyjski, w 2018 r. eksportowała tam 246 tys. ton jabłek (29% całego rosyjskiego importu jabłek).
Przewodniczący Krajowego Związku Producentów Owoców i Warzyw Anatolij Kutsenko, twierdzi, że
Zastosowanie dodatkowych środków regulacyjnych, w szczególności wprowadzenie sezonowych limitów na dostawy importowanych jabłek, ograniczy nadmierne sezonowe dostawy importowanych jabłek na rynek rosyjski.
Jednym z ważnych zadań państwa jest także zachęcenie sadowników do inwestowania w budowę chłodni. Według Anatolija Kutsenki taką zachętą może być zwiększenie dopłat na ich budowę.
Zmniejszy to wielkość dumpingu jabłek przez producentów w okresie masowych zbiorów, zwłaszcza w małych gospodarstwach. „Nie mają możliwości samodzielnego budowania magazynów i mogą współpracować przy udzielaniu dotacji. Koszt budowy 1m2 nowoczesnych magazynów wynosi 60-80 tysięcy rubli. Banki nie udzielą pożyczki w wysokości 240,0 mln rubli sadownikom z sadem o powierzchni 80 hektarów. Uprawa owoców rozwija się aktywnie na południu i jest bardzo popularna wśród małych producentów. Sadownik wydaje pieniądze na produkcję i nie ma gdzie przetrzymać owoców. Dlatego dostarcza na rynek produkty wysokiej jakości po niskich cenach. Bez pomocy państwa nowoczesne magazyny w kraju nie powstaną. Do 2025 r. muszą zostać wybudowane i zmodernizowane chłodnie dla 1,2 mln ton jabłek - powiedział Anatolij Kutsenko.
Podczas rozmów w rosyjskim parlamencie zaproponowano także opracowanie dodatkowych środków zachęcających do inwestowania w rozwój szkółkarstwa w Rosji, aby zapewnić roczną produkcję materiału sadzeniowego w wysokości co najmniej 25 milionów sztuk.
Jak uważają Rosjanie aby zwiększyć konkurencyjność przemysłu, konieczne jest również podjęcie środków mających na celu wyrównanie obciążeń podatkowych i obniżenie stawki podatku VAT na produkty owocowe i jagodowe z 20% do 10%.
Rozwiązanie tych kwestii, zapewni dalszy rozwój produkcji jabłek towarowych w Rosji – dodaje east-fruit.com
- źródło: east-fruit.com
Najnowsze komentarze