Według prognozy Ministerstwa Rolnictwa Rosji w 2019 r. zbiory owoców z drzew i z krzewów mogą przekroczyć 3,4 mln ton, czyli o 2% więcej niż przed rokiem. Główne owoce uprawiane w tym kraju to jabłka, śliwki, wiśnie, czereśnie, porzeczki, maliny i truskawki.
Wiodącymi regionami produkcyjnymi w sektorze towarowym tradycyjnie stały się Terytorium Krasnodarskie, Republika Kabardyno-Bałkarska, Republika Krymska, Woroneż i Lipieck oraz Terytorium Stawropola.
Dzięki dopłatom państwa w ciągu ostatnich 5 lat w całym kraju posadzono ponad 69,3 tys. ha nowych sadów, plantacji i szkółek.
W 2020 roku założonych zostanie kolejne 15 tys. ha sadów, plantacji i szkółek. W okresie od 2020 r. do 2024 r. planowane jest założenie wieloletnich plantacji i szkółek na 54,1 tysiąca hektarów.
Biorąc pod uwagę tak wysokie tempo rozwoju, do 2024 r. produkcja owoców w samym sektorze zorganizowanym osiągnie 2,1 mln ton, czyli o 75% więcej niż w 2018 r. i 3 razy więcej niż w 2017 r. (0,71 mln ton).
Biorąc pod uwagę gospodarstwa domowe, wielkość produkcji może przekroczyć 4 miliony ton.
- źródło: mcx.ru
(...) Sadownictwo na wschodzie i południu Europy jest w trakcie historycznego procesu modernizacji (...); Rosja inwestuje (...); Embargo nakręca koniunkturę w produkcji zwłaszcza jabłek (...);
Zapraszamy do zapoznania się DRUGĄ CZĘŚCIĄ wystąpienia Pana dr Mirosława Korzeniowskiego pt: "Czy polskie jabłka mogą powrócić na rynki wschodnie ?" podczas Międzynarodowej Konferencji Sadowniczej z okazji Jubileuszu 30-lecia Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych pt: PRZEMIANY W POLSKIM SADOWNICTWIE W OSTATNIM XXX-leciu I WYZWANIA NA PRZYSZŁOŚĆ" - 12 grudnia 2019 roku - Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Zachęcamy do subskrypcji naszego kanału na youtube.com/sadownictwo aby śledzić najnowsze materiały video i relacje LIVE.
Najnowsze komentarze