20 grudnia 2021 roku odbyło się V w VI kadencji Walne Zgromadzenie Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. Na Walne Zgromadzenie IRWŁ przybyli: Krzysztof Ciecióra – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Robert Nowak – Członek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych, Cezary Grabarczyk - Poseł RP, Marcin Podgórski- Dyrektor Domu Łódzkiego w Brukseli, Andrzej Górczyński - Członek Zarządu Województwa Łódzkiego i Delegat IRWŁ, Tomasz Nowicki - Dyrektor KRUS OR w Łodzi, Włodzimierz Skorupski – Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Anna Bieniawska – Dyrektor Biura Regionalnego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” Oddział w Łodzi, Grzegorz Franczak – Zastępca Dyrektora ARiMR OR w Łodzi.
Po wystąpieniu Wiceministra Krzysztofa Ciecióry, głos zabrał między innymi Krzysztof Nowak – Delegat z Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Zduńskowolskiego, który poprosił, aby rząd RP interweniował w sprawie ASF, wysokich cen nawozów i innych środków do produkcji rolnej.
Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski stwierdził, że
w ostatnim półroczu na terenie województwa łódzkiego, ale także na terenie całego kraju, wystąpiły trudności z zakupem nawozów mineralnych, głównie azotowych i wieloskładnikowych, ale także nawozów z grupy fosforowych i potasowych. Prezes wnioskował, by tak jak w przypadku paliwa rolniczego, wprowadzić rekompensatę do zakupu nawozów mineralnych przynajmniej 500 zł pomocy do 1 ha. Odpowiadając na te wnioski Podsekretarz Stanu Krzysztof Ciecióra – odpowiedział, że będzie udzielona pomoc poszkodowanym rolnikom. Prowadzone są również rozmowy z Grupą Azoty, które uruchomią sprzedaż nawozów bezpośrednio rolnikom.
źródło: izbarolnicza.lodz.pl
W dniu 29 grudnia 2021 roku Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” przeanalizowało sytuację związaną z kolejną podwyżką cen nawozów. Prezydium Związku wystąpiło do wicepremiera, ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka o wprowadzenie tarczy antykryzysowej dla rolników w związku z kolejną podwyżką cen nawozów oraz o działania w Unii Europejskiej w celu wprowadzenia rozwiązań, które zrekompensują rolnikom bardzo znaczne straty poniesione w związku z drastycznym wzrostem cen nawozów.
Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w nawiązaniu do swoich wcześniejszych interwencji, zwraca się do Rządu RP o pilne podjęcie skutecznych działań w celu wprowadzenia tarczy antykryzysowej dla rolników prowadzącej do zahamowania wzrostu cen nawozów i ich ustabilizowania na poziomie zapewniającym opłacalność produkcji rolniczej.
Kolejny drastyczny wzrost cen nawozów i sygnalizowane problemy o ich ograniczonej dostępności są niedopuszczalne i doprowadzą do braku możliwości zakupu przez rolników i problem z uruchomieniem produkcji w gospodarstwach, a w konsekwencji do ich bankructwa. Powyższe czynniki będą powodem znacznego wzrostu cen dla konsumentów i zwiększenia inflacji.” – napisała w Stanowisku Prezydium Przewodnicząca Związku Teresa Hałas.
„Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” uważa, że firmy z udziałem Skarbu Państwa, które mają możliwość dywersyfikacji swojej produkcji i związanych z tym kosztów nie powinny przerzucać wzrostu swoich kosztów cały czas na rolników.
- czytamy na stronie solidarnosc.pl
Najnowsze komentarze