Regulatory wzrostu Regulex 10 SG i MaxCel już od kliku lat są z powodzeniem stosowane w wielu krajach liczących się na rynku owoców. Od tego roku są one dostępne także dla polskich sadowników.

Regulex 10 SG rejestrację uzyskał w maju ubiegłego roku, jednak w związku z tym, że jej termin zbiegł się z terminem stosowania, produkt dostępny jest w sprzedaży dopiero od tego roku. Stosuje się go do ograniczania ordzawień skórki owoców, utrzymania jakości jabłek, a także poprawy zawiązywania owoców gruszy. Jako jedyny na polskim na rynku produkt zawierający gibereliny GA 4+7 występuje w wygodnej w stosowaniu formulacji SG. W sadach jabłoniowych zabieg przeprowadza się maksymalnie 4-krotnie w 7-12 dniowych odstępach. Pierwszy zabieg należy wykonać między pełnią kwitnienia, gdy przynajmniej 50% kwiatów jest otwartych (BBCH 65), a końcem kwitnienia (BBCH 69). Jako, że na skuteczność środka ma wpływ przebieg pogody, producent zaleca, by przy niskich temperaturach i opadach zabieg wykonać w pełni kwitnienia, zaś podczas korzystnej pogody w fazie opadania płatków kwiatowych. W przypadku grusz preparat można zastosować maksymalnie raz w ciągu sezonu wegetacyjnego, od fazy białego pąka, gdy płatki kwiatów wydłużają się, a działki kielicha są lekko otwarte, do fazy zasychania płatków, gdy większość kwiatów opada (BBCH-57-67).

Preparat MaxCel ma również w tym roku swoją premierę (rejestrację uzyskał 9 marca br.), a na półki sklepowe trafił na początku kwietnia. Środek zawiera 20 g/l 6-BA (6-benzyloadenina), która jest cytokininą występującą naturalnie w roślinach. To bezpieczna dla środowiska substancja, która pozwala przeprowadzać skuteczne i łagodne przerzedzanie , a dodatkowo korzystnie wpływa na jakość owoców oraz kwitnienie drzew. Powoduje bardzo duży przyrost wielkości owoców, spowodowany nie tylko samym przerzedzeniem, ale i nasileniem w nich podziałów komórkowych. 6-benzyloadenina pobudza wczesne podziały komórkowe i wzrost owoców, nawet jeśli przerzedzenie jest minimalne. Maxcel poprawia następcze kwitnienie drzew, redukując przemienność owocowania. Jego dużą zaletą jest wysoka skuteczność w szerokim zakresie aplikacji (wielkość zawiązków 7-15 mm). Siła efektu przerzedzania oraz wpływ na wielkość owoców zależą od zastosowanej dawki (zależnie od podatności odmian na przerzedzanie i siły wzrostu drzew stosujemy 5 -7,5 l/ha). Preparat nie powoduje nadmiernego przerzedzenia w przypadku słabego owocowania. Maxcel może być mieszany z innymi środkami do przerzedzania, na przykład z kwasem naftylo-1-octowym (NAA). Jest najlepszym rozwiązaniem, spośród obecnie dostępnych środków do jednoczesnego przerzedzania i poprawy wielkości oraz jakości owoców. MaxCel znany jest też przez szkółkarzy, którzy w innych krajach z powodzeniem stosują ten preparat do poprawy rozgałęziania drzewek produkowanych w szkółkach i ceniony z uwagi na wysoką skuteczność i bezpieczeństwo stosowania (na chwilę obecną brak rejestracji w szkółkarstwie w Polsce). Warto również nadmienić, że preparat wyróżnia się spośród dostępnych na rynku, wysokiej jakości formulacją. Wpływa ona nie tylko na wygodę stosowania bez potrzeby dodawania innych adiuwantów, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo dla rośliny (brak ryzyka fitotoksyczności) oraz skuteczność zabiegu. Regulatory wzrostu są szczególnie wrażliwe na warunki w jakich są stosowane (temperatura, wilgotność, nasłonecznienie architektura sadu), dlatego jakość preparatu bezpośrednio przekłada się na skuteczność zabiegu.
Więcej informacji na stronie www.arysta.pl oraz pod numerem telefonu: 721 001 668.
Najnowsze komentarze