W tym roku odbyła się trzecia edycja akcji mającej na celu ratowanie starych odmian drzew owocowych występujących na terenie Nadleśnictwa Antonin.
Do projektu odtwarzania sadów w Nadleśnictwie Antonin wybrano drzewa rosnące na terenie leśnictw: Jerzówka, Kałkowskie, Klady, Krupa, Mariak i Strugi. Udało się zebrać ponad 400 sztuk pędów, dzięki którym możliwe będzie uzyskanie młodych drzewek owocowych.
Warto wyjaśnić, że niektóre gatunki drzew owocowych, w tym jabłonie, są sadzone w lasach, a te rosnące są pozostawiane i otaczane opieką przez leśników. Stanowią bowiem tzw. domieszkę biocenotyczną, niezwykle cenną dla środowiska leśnego.
Podobnie jak w latach 2017 i 2019 zostały pobrane zrazy (jednoroczne pędy ścięte z drzew matecznych) z wartych zachowania, ze względów jakościowych i smakowych, egzemplarzy. Zdecydowaną większość stanowiły jabłonie, jednak udało się pozyskać także zrazy gruszy, śliwy i czereśni. Do szczepienia najlepiej nadają się zdrowe pędy o długości 40-60 cm, wyrosłe na obwodzie korony drzewa, posiadające co najmniej 3 pąki. Najlepszym okresem zbioru zrazów jest zima.
Stare odmiany drzew owocowych https://t.co/tbRi8IWCOf
— sadownictwo (@sadowniczy) February 19, 2021
Pobrane zrazy zostały przetransportowane do Arboretum Leśnego im. Prof. S. Białoboka w Stradomii, gdzie będą zaszczepione na wyhodowanych wcześniej podkładkach. Cały proces będzie trwał do jesieni.
Przed leśnikami z Nadleśnictwa Antonin długi miesiąc oczekiwania na sadzonki i kilka lat na pierwsze efekty w postaci owoców. Szczepy z poprzedniej edycji wspaniale się przyjęły, teraz mamy nadzieję, że i ta edycja zakończy się powodzeniem!
Podobną incjatywę ratowania starych odmian drzew owocowych, głównie jabłoni odbywa się w Nadleśnictwie Pniewy
Ratujemy stare odmiany jabłoni #NadleśnictwoPniewy Drzewa owocowe są wprowadzone przez leśników już od ponad 20 lat https://t.co/wllRcwFaT9 pic.twitter.com/hVIJbmFGUZ
— Anna Malinowska (@AnnaMalinowskLP) January 10, 2017
Najnowsze komentarze