Coraz więcej emocji wzbudza program stabilizacji cen jabłek wprowadzony przez ministra rolnictwa. Poseł Marek Kwitek zapewnia, że spółka Eskimos, z którą resort zawarł porozumienie, chce skupować jak najszybciej, sami właściciele punktów mówią o warunkach nie do zaakceptowania i boją się o wypłacalność tej firmy.
W Świętokrzyskiem gotowość do skupu zgłosiło 32 punkty, 31 w powiecie sandomierskim i jeden w powiecie kieleckim
Lista ta nie jest zamknięta, punkt, który chciałby uczestniczyć w programie, może zgłosić się do spółki Eskimos. Uważam, że tych punktów jest na tyle dużo, że nie będzie kłopotu z dowiezieniem jabłek - zaznacza poseł. - Jeden sadownik będzie mógł oddać w ramach programu 200 ton jabłek (…). Finanse mają pochodzić od podmiotu skupującego. Potem spółka Eskimos ureguluje płatność z punktem - opisuje poseł Kwitek.
W samych punktach skupu ten program nie wygląda już tak prosto i kolorowo. Powodem są warunki, jakie stawia im spółka Eskimos.
Skup jabłek (po 25 gr/kg) to odpowiedź na nadwyżkę na rynku i niskie ceny. "Nic nie wiemy", "Nie mamy żadnych wytycznych", "Trochę to jest pic na wodę" - usłyszeli tymczasem dziennikarze "Dziennika Wschodniego" w kilku punktach skupu, które mają realizować rządowy program.
— Janusz Piechociński (@Piechocinski) 14 października 2018
Jak podaje echodnia.eu, skup ma płacić sadownikowi w ciągu 10 dni, a potem w ciągu 14 dni może dostać pieniądze z firmy. Może, bo nie jest powiedziane, że na pewno dostanie. Wiele punktów informuje, że spółka Eskimos to prywatna firma, nie państwowa, ma tylko gwarancję uzyskania kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego, a nie są to "pieniądze w garści". Właściciele punktów skupu boją się, że firma może zrobić co zechce, w proponowanych obecnie umowach, ma pole do tego, aby ją zerwać, albo nie zapłacić, sugerując się chociażby nieodpowiednią jakością jabłka, bo te wymagania są lakoniczne i można je różnorako interpretować. Nie ma takiej opcji, by każde dostarczane jabłko obejrzeć.
Do wtorkowego wieczora nikt umowy nie zawarł. Jak podkreślali, najbardziej komfortową sytuacją jest przekazanie pieniędzy, którymi punkty mogłyby płacić rolnikom od razu. Ponadto brakuje ustaleń co do odbioru jabłek z punktów i nie wiadomo też, gdzie te jabłka trafią.
źródło: echodnia.eu / Czytaj całość >>>
Kiedy firma Eskimos może odmówić odbioru jabłek od punktów skupów ?
- Produkty muszą odpowiadać normom jakościowym określonym przez ESKIMOS. Ogólne wymagania jakościowe Produktu są następujące: owoce całe, czyste, bez zmian gnilnych, bez zanieczyszczeń. W przypadku dostarczenia ESKIMOS przez Dostawcę Produktu niespełniającego warunków jakościowych:
- ESKIMOS może odmówić odbioru dostawy Produktu i nie będzie on zobowiązany do zapłaty Dostawcy Ceny Dostawy - w przypadku wad Produktu widocznych w chwili dostawy albo
- ESKIMOS może wezwać Dostawcę do odbioru wadliwego Produktu - w terminie 7 dni od daty doręczenia wezwania, a w przypadku gdyby nie było to możliwe, bądź termin ten nie zostałby przez Dostawcę dochowany, uprawniony będzie do utylizacji wadliwego Produktu na koszt Dostawcy i nie będzie on zobowiązany do zapłaty Dostawcy Ceny Dostawy - w przypadku ukrytych wad Produktu.
- Odbiór ilościowy Produktu dokonywany jest przez ESKIMOS w momencie dostawy Produktu do Zakładu Przetwórczego na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego (dalej „Protokół Odbiorczy”).
- Dostawca zobowiązuje się do przekazania ESKIMOS na jego żądanie, dokumentacji potwierdzającej jakość i bezpieczeństwo Produktówdostarczonych w ramach niniejszej Umowy. Brak dostarczenia wskazanego w zdaniu poprzednim dokumentu uprawnia ESKIMOS do wstrzymania płatności Ceny Dostawy za taką dostawę, zaś wynikające z tego tytułu opóźnienie w zapłacie nie będzie uprawniało Producenta do żądania jakiegokolwiek rodzaju odsetek lub zgłaszania innych roszczeń wobec ESKIMOS.
- Produkty dostarczane ESKIMOS będą wolne od alergenów (dyrektywa Unii Europejskiej nr 2003/89/EC z późniejszymi zmianami) oraz wolne od organizmów modyfikowanych genetycznie (dyrektywa Unii Europejskiej nr 2003/1830/EC z późniejszymi zmianami).
- Dostawca zobowiązuje się do nabywania Produktów dostarczanych ESKIMOS wyłącznie od Rolników którzy:
- prowadzą produkcję polową Produktów zgodnie z wymaganiami Dobrej Praktyki Rolniczej,
- przestrzegają okresów karencji i prewencji oraz stosują wyłącznie dopuszczone środki ochrony roślin i w zalecanych dawkach,
- prowadzą ewidencję stosowanych zabiegów ochrony roślin, zastosowanych ilości, stężeń i terminów (dziennik zabiegów agrotechnicznych).
źródło: eskimossa.pl
Najnowsze komentarze