W Bobolicach w województwie zachodniopomorskim, odbyły się w niedzielę, ogólnopolskie dożynki z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Pudy. To IV Ogólnopolskie Święto „Wdzięczni Polskiej Wsi” było podziękowaniem za szczęśliwe zakończenie żniw i za tegoroczne plony.
Prezes Rady Ministrów podkreślił, że jako naród mamy wobec wsi wielki dług, dlatego trzeba jej przywrócić należną godność oraz właściwe miejsce na społecznej mapie Polski.
Minister Grzegorz Puda powiedział, że zmieniamy polską wieś, aby młode pokolenie wiązało z nią swoja przyszłość i zakładało tam rodziny. Minister zapewnił, że
”W nowym budżecie przewidywany jest rekordowy wzrost wydatków na rolnictwo / sadownictwo".
Jak dodał Grzegorz Puda
Jestem przekonany, że polska wieś - zdrowa, bezpieczna, ale oparta na mocnych fundamentach chrześcijańskich wartości i wierna polskiej tradycji i wartościom, jest dokładnie tym, czego młode pokolenie rolników oczekuje.
#PolskiŁad zakłada szereg pozytywnych zmian dla rolników. Dla małych rolników zmniejszone będą wymagania biurokratyczne, w tym dotyczące rejestracji urządzeń rolnych. pic.twitter.com/cTp0ZfanOM
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) August 29, 2021
Minister podkreślił, że w Polsce rolnicy bardzo silnie są związani z tradycją i wiarą oraz z ziemią, którą uprawiają. Jednak za to, że prowadzili zrównoważoną produkcję zostali skrzywdzeni niższymi unijnymi dopłatami, w porównaniu np. do rolników holenderskich, belgijskich czy niemieckich, którzy często prowadzili ogromne fermy zagrażające środowisku naturalnemu.
źródło: gov.pl/web/rolnictwo / foto: gov.pl
Założenia Polskiego Ładu dla rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich:
Poprzez Polski Ład rząd chce zapewnić rolnikom lepsze perspektywy. Jednym z kluczowych rozwiązań jest podwyższenie z 40 tys. do 100 tys. zł kwoty przychodów zwolnionej z podatku. To zapewnienie wyższych dochodów ze sprzedaży dla rolników.
- Uwolnienie rolniczego handlu detalicznego - Rząd przyjął już projekt ustawy w tej sprawie. Podwyższenie z 40 tys. do 100 tys. zł kwoty przychodów zwolnionej z podatku. To zapewnienie wyższych dochodów ze sprzedaży dla rolników. Obecne przepisy pozwalają sprzedawać w formie rolniczego handlu detalicznego (RHD) tylko na terenie województwa, w którym odbywa się produkcja albo na terenie sąsiedniego województwa. Te przepisy zostaną zmienione na korzyść rolników, wprowadzając również możliwość sprzedaży wysyłkowej w ramach RHD na terenie całej Polski i tworząc program wsparcia Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Efektem wprowadzonych zmian będzie także możliwość produkcji i zbywania żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD) do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego – takich jak np. sklepy, restauracje, stołówki – na terytorium całego kraju.
- Wyższe dopłaty do paliwa dla rolników - To kolejny projekt ustawy przyjęty przez rząd w tej sprawie. Wypłata pieniędzy wg. podwyższonej stawki dopłat już w I połowie 2022 r. Zwiększymy też limit zużycia oleju napędowego wykorzystywanego do prac w gospodarstwie ze 100 do 110 litrów na 1 ha użytków rolnych.
- Przeciwdziałanie nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi - Chodzi m.in. o zdefiniowanie 16 nieuczciwych praktyk handlowych, w relacjach między przedsiębiorcami, w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych. Dzięki nowym rozwiązaniom dostawcy produktów rolnych i spożywczych będą mieli większą pewność funkcjonowania na rynku krajowym. Rząd przyjął już projekt ustawy w tej sprawie.
- Ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych - Stworzone zostaną zasady wsparcia rozwoju rodzinnych gospodarstw. Przygotujemy pakiet systemowych zmian przywracających pełną godność ekonomiczną i społeczną polskich rolników z gospodarstw rodzinnych.
- Więcej środków UE na wsparcie rozwoju obszarów wiejskich - Poza dotychczasowymi instrumentami UE wspierającymi rozwój polskiej wsi, takimi jak Wspólna Polityka Rolna i polityka spójności, na polską wieś rząd skieruje również środki z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
źródło: gov.pl/web/premier
Najnowsze komentarze