Sytuacja w sadach jest nadal niepewna. Jak mówi Krzysztof Janiszewski (sadownik ze Słomkowa Suchego w Gminie Wróblew) – Nawet jeżeli jakieś owoce zostaną na drzewie to w późniejszej wegetacji mogą opaść albo być w takim stanie (ordzawione, zniekształcone), że nie będą nadawały się do sprzedaży. Oceniam straty od 20 do 80 %, to jest wszystko uzależnione od odmiany (…).
Po ostatnich przymrozkach (kwietniowych), które nadeszły i na szczęście nas ominęły, nie było większych strat. Jednak po dzisiejszych (maj) przymrozkach temperatury spadła u nas do -1,5 stopnia C i na chwilę obecną ciężko stwierdzić na jakim poziome będą te straty (…). Inną kwestią jest zapylenie. Wcale nie jest powiedziane, że jeśli przymrozek nie uszkodził pąka to owoc będzie, bo do tego dochodzi jeszcze właśnie kwestia zapylania, a na razie nie zapowiada się to dobrze (…) – informują Elżbieta i Maciej Nowakowie Gospodarstwo Agroturystyczne „Owocowy Raj nad Zalewem”
Z powodu przymrozków również sadownicy z powiatu płońskiego mają powody do zmartwień. Nocne mrozy dochodzące do -8 stopni spowodowały ogromne spustoszenie w sadach, które odbije się jakością i ilością owoców na rynku. Jak mówi Piotr Kamiński (Sołtys wsi Stary Boguszyn) – W przypadku czereśni majowej najprawdopodobniej większość albo i wszystkie owoce opadną z drzewa. Teraz widać już doskonale po drzewie, że mróz dotkną uprawy czereśni (…).
W sadzie czereśniowym po 15 dniach od przymrozków widać zawiązane owoce. Niektóre są puste, ale jest to również problem zapylenia gdyż było zimno i pszczoły nie wylatywały z uli (...).
Majowy mróz przyniósł znacznie większe straty od przymrozków, które wystąpiły w Wielkanoc. O ile wówczas straty w truskawkach oceniano na najwyżej 60 % a w sadach na 30 % o tyle maj przyniósł prawdziwą klęskę. Jak mówi Krzysztof Grzelak (Naborówiec, gmina Załuski) – W truskawkach te pąki, które były gotowe do kwitnienia po prostu zmarzły, one są w środku czarne. Jeśli puszczą od dołu jeszcze jakieś pąki to może coś będzie, ale w tej chwili jest 98 % zmarznięte (…).
Przymrozki które wystąpiły miedzy 17 a 21 kwietnia w woj. Pomorskim spowodowały zamieranie zalążni znajdujących się u podstawy kwiatu. Największe obawy dotyczyły czereśni i wiśni ze względu na zaawansowany stan rozwoju paków kwitowych. Po przekrojeniu widoczne są czarne zmarznięte zalążnie słupków (…).
Najnowsze komentarze