Prawie 5,1 tys. gospodarstw z województwa świętokrzyskiego zostało poszkodowanych w wyniku przymrozków, które wystąpiły z 12 na 13 maja. Najwięcej strat zgłoszono w powiecie sandomierskim.
Jak informuje Ewa Łukomska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego, ze zgłoszeń wynika, że przymrozek dotknął powierzchnię prawie 24 tys. hektarów upraw.
W powiecie sandomierskim w urzędach gmin przyjęto w sumie około 4,5 tys. wniosków dotyczących przede wszystkim strat w sadach jabłoniowych. Ponad 60 procent szkód dotyczy gminy Samborzec
- informuje starosta sandomierski Marcin Piwnik.
Najwięcej uszkodzeń zanotowano dla #brzoskwiń, #moreli, #czereśni i #wiśni oraz #jabłoni. Z powodu #przymrozków ucierpiały także plantacje #truskawek.https://t.co/LWVfsq3ffz
— sadownictwo (@sadowniczy) May 28, 2020
W niektórych sadach uszkodzenia są tak duże, że sadownicy mówią o stracie nawet stu procent tegorocznego plonu.
Wójt Samborca, Witold Surowiec, powiedział, że
majowe przymrozki nie oszczędziły tym razem nawet tych sadów, które położone są trochę wyżej. Co prawda tam starty są mniejsze, ale i tak sięgają 60 procent plonów. Mróz w nocy z 12 na 13 maja trwał 5 godzin, temperatura wynosiła od minus 5 do minus 7 stopni Celsjusza w zależności od położenia sadu.
Wiesław Kubicki, sadownik z Sulisławic w gminie Łoniów, powiedział, że w tej sytuacji poszkodowanym sadownikom grozi bankructwo, a klientom drożyzna, która pojawi się jesienią. Dodał, że poszkodowani liczą na pomoc finansową państwa ponieważ bez niej nie przetrwają.
#IMGW-PIB prognozuje bardzo ciepłe lato Od czerwca do sierpnia, średnia #temperatura powietrza w Polsce będzie powyżej normy na co wskazują analizy wszystkich modeli pogodowych. Wysokie temperatury w połączeniu z opadami sygnalizują gwałtowne #burzehttps://t.co/NzVs3MAexx
— sadownictwo (@sadowniczy) June 2, 2020
Spodziewane są także decyzje dotyczące dopłat do hektara uszkodzonych nasadzeń, co było praktykowane w minionych latach.
W 2019 roku rolnicy u których wystąpiły szkody w wyniku suszy otrzymywali od 250 zł do tysiąca złotych dopłaty do hektara powierzchni zniszczonych upraw.
- źródło: radio.kielce.pl / czytaj całość >>>
Najnowsze komentarze