Przędziorki to jedne z najgroźniejszych szkodników sadów jabłoniowych i gruszowych. Ich zwalczanie sadownikom przysparza wiele trudności. Niestety w wielu sadach z roku na rok obserwujemy coraz większą presję tych szkodników.
Przędziorki żerują głównie na liściach. Wysysają sok komórkowy w wyniku, czego na liściach powstają liczne jasne plamki, które stopniowo łączą się ze sobą. Uszkodzone liście brązowieją, usychają i opadają. Przy masowym występowaniu szkodniki te mogą żerować także na zielonych częściach pędów, ogonkach liściowych, szypułkach, a nawet i w kielichach kwiatów. W konsekwencji efektem żerowania przędziorków może być ograniczenie wzrostu rośliny, zmniejszenie plonu, pogorszenie jakości owoców, a także zwiększenie wrażliwości rośliny na mróz i infekcje.
Miniona zima była bardzo łagodna, ponadto wszystko wskazuje na to, że wiosna rozpocznie się w tym roku bardzo wcześnie (zobacz https://www.instagram.com/p/B9fIjVLlLwu/) Takie warunki pogodowe są niezwykle sprzyjające do rozwoju populacji przędziorków w sadach oraz przyśpieszają rozwoju następnych pokoleń. Dlatego, by uzyskać owoce wysokiej jakości i oczekiwany plon musimy zadbać o nasze sady już wczesną wiosną. To właśnie wczesnowiosenna ochrona sadów przed przędziorkami jest kluczem do rozwiązania problemu tych szkodników w całym sezonie. Przędziorki w prawdzie można zwalczać przez cały sezon wegetacyjny jednak latem, gdy pojawiają się wszystkie stadia rozwojowe przędziorków walka z nimi jest znacznie trudniejsza.
Jak skutecznie zwalczyć przędziorki ?
Jedną z substancji wykorzystywanych do walki z przędziorkami jest abamektyna – substancja czynna pochodzenia naturalnego, która została wyizolowana w procesie fermentacji z bakterii glebowej Streptomyces avermitilis.
Abamektyna stosowana jest jako akarycyd i insektycyd w uprawach sadowniczych m.in. w uprawie jabłoni i gruszy. Działa na szkodniki kontaktowo i powierzchniowo (atakuje system nerwowy powodując paraliż), a w roślinie działa wgłębnie. Może być stosowana praktycznie przez cały sezon wegetacyjny, jednak najbardziej optymalnym terminem zastosowania abamektyny w uprawie jabłoni i gruszy jest okres po kwitnieniu (2–4 tydzień po kwitnieniu). To właśnie w tym okresie rozwój populacji przędziorków jest najintensywniejszy. Ponadto, abamektyna najszybciej i najefektywniej wchłaniana jest przez młode liście. Starsze liście nie wchłaniają już tak szybko abamektyny, przez co działanie zabiegu jest skrócone.
Zabiegi abamektyną powinny być wykonywane w dni pochmurne lub po zachodzie słońca, gdyż substancja ta jest łatwo rozkładana przez promienie UV. Stosując w naszych sadach abamektynę musimy pamiętać również o tym, iż jest to substancja wrażliwa na odczyn roztworu, dlatego przed wykonaniem zabiegu nie możemy zapomnieć o zakwaszeniu cieczy roboczej i dodaniu zwilżacza bądź oleju.
Abamektyna skutecznie zwalcza larwy i dorosłe przędziorki, jednak znacznie gorzej radzi sobie ze zwalczaniem ich jaj. Dlatego aby zwalczyć wszystkie stadia rozwojowe przędziorków powinniśmy zastosować abamektynę z inną substancją czynną, która skutecznie zwalczy jaja przędziorków. Taką substancją jest np. heksytiazoks.
Produktem który zawiera heksytiazoks i wraz z abamektyną umożliwi nam zwalczenie wszystkich stadiów rozwojowych przędziorków jest Nissorun Strong 250 SC firmy Sumi Agro.
Nissorun Strong 250 SC to akarycydy wykorzystywany do zwalczania przędziorków m.in. w uprawach jabłoni i gruszy. Na szkodniki działa kontaktowo oraz żołądkowo, a na roślinie powierzchniowo. Nissorun Strong 250 SC zwalcza wszystkie stadia rozwojowe przędziorków, z wyjątkiem postaci dorosłych.
Zastosowanie abamektyny wraz z Nissorun Strong 250 SC nie tylko zagwarantuje nam ochronę jabłoni i gruszy przed wszystkimi stadiami rozwojowymi przędziorków ale również znacznie wydłuży czas działania zabiegu !
Do przygotowania tej mieszaniny zaleca się zastosowanie abamektyny z 0,4 l/ha Nissorunu Strong 250 SC. Taka mieszanina nie wymaga już dodatku zwilżacza/oleju.
Pamiętajmy o tym, iż przędziorki stosunkowo szybko wytwarzają rasy odporne, dlatego do ich zwalczania należy stosować rotację środków wybierając produkty, które zawierają substancje czynne należące do różnych grup chemicznych.
Warto również przypomnieć, że strategia efektywnego zwalczania przędziorków polega na:
- systematycznych lustracjach sadów, monitorowaniu obecności i liczebności szkodników
- wykonaniu zabiegów niezwłocznie po przekroczeniu przez te pajęczaki progu szkodliwości, przestrzegając rotacji aplikowanych substancji aktywnych i wybierając do kolejnych zabiegów produkty należące do różnych grup chemicznych
- odpowiednim doborze środka zwalczającego stadium lub stadia rozwojowe dominujące w danym czasie (specjalistyczny akarycyd)
- właściwej technice wykonywania zabiegów, w szczególności nie obniżania dawek, stosowania odpowiedniej ilości wody, wykonywania zabiegów przy odpowiedniej temperaturach i bezwietrznej pogodzie
- kontrolnej lustracji sadu po wykonaniu zabiegu w celu oceny skuteczności ochrony.
Skuteczna ochrona sadów przed przędziorkami pozwala nie tylko zwalczyć szkodnika w danym sezonie, ale wpływa również na ograniczenie jego populacji w kolejnych lat.
Artykuł sponsorowany.
Publikacja: 2020-03-09
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie. |
Najnowsze komentarze