Największy sad brzoskwiniowy na Dolnym Śląsku wycięty. Pod topór idą brzoskwiniowe drzewa w dużych towarowych sadach. Produkcja polskich brzoskwiń przestała się opłacać. Nie ma sentymentów - z trudnych w uprawie, delikatnych, nietrwałych i zbyt tanich owoców w skupie - trzeba zrezygnować.
Jak podaje Agrobiznes Mieczysław Ziętek uczył sie uprawy brzoskwiń 30 lat. Założył jeden z pierwszych wielkich brzoskwiniowych sadów w kraju. Teraz wyciął wszystko - ostanie 6 hektarów. Ta kwatera brzoskwiń po prostu zaczęła przynosić straty tak gdzieś od 3 lat. Faktycznie wszystko to, co sprzedawałem to było z moją dopłatą – mówi Mieczysław Ziętek (sad nad Cassiną).
Brzoskwinie traktowane wcześniej, jako gatunek wyłącznie amatorski na Dolnym Śląsku weszły do towarowych sadów i świetnie się zadomowiły. Rejon Wrocławia to jest najlepszy rejon do uprawy brzoskwini, pod względem chociażby wymagań tego gatunku, co do klimatu, co do gleby – informuje prof. Ireneusz Sosna (Katedra Ogrodnictwa Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu).
Jak informuje Agrobiznes polskie brzoskwinie nie ustępują wielkością i smakiem owocom z importu. Zbiera się je w pełny dojrzałe i prosto z drzewa powinny trafić do klienta. Jak mówi Anna Szlączka (Gospodarstwo Sadownicze „Owoce Lutyni”) – Mam kontakt z klientem detalicznym więc wiem, że chce kupować naszą polską brzoskwinię. Jednak jak pojechaliśmy na giełdę - może mieliśmy 250 kg brzoskwini na samochodzie - wylądowaliśmy na giełdzie o godzinie 18.00 wróciliśmy o 5 00 nad ranem – Bo polskie brzoskwinie nie cieszą się jakoś popularnością na giełdach rolnych – podaje Agrobiznes.
Jesteśmy zalewani towarem z importu – mówi prof. Ireneusz Sosna. I to w konkurencyjnej cenie – dodaje Agrobiznes. Jeszcze trudniej jest tym sadownikom, którzy mają za dużo owoców by sprzedawać je przy drodze lub giełdzie, zdanym na pośredników. Pomiędzy tą ceną którą ja uzyskałem jako producent, a ceną detaliczną była przepaść - informuje Mieczysław Ziętek (sad nad Cassiną).
Jak podaje Agrobiznes sadownicy nie mogą wygrać z agresywnym importem.
źródło: tvp.pl
Poniżej prezentujemy ceny brzoskwini na rynkach hurtowych opublikowane przez MRiRW - notowania w dniach 18 – 28 lipca 2016 r.:
- Bronisze: 2,50 – 3,50 zł/kg
- Lublin: 3,00 – 4,00 zł/kg
- Łódź: 1,50 – 3,50 zł/kg
- Poznań: 2,50 – 4,00 zł/kg
- Sandomierz: 1,40 – 2,00 zł/kg
źródło: minrol.gov.pl
Najnowsze komentarze