13 grudnia 2024 roku odbyły się protesty rolników przed mostami na Wiśle w Annopolu i Kamieniu w Lubelskiem.
Rolnicy i plantatorzy sprzeciwiają się umowie wspólnotowej z państwami stowarzyszonymi w Mercosur oraz ustaleniom Zielonego Ładu, które nakładają dodatkowe obostrzenia na producentów.
Mercosur, czyli Wspólny Rynek Południa (Mercado Común del Sur), to organizacja regionalna skupiająca kraje Ameryki Południowej, należą do niej: Brazylia, Argentyna, Urugwaj, Paragwaj i Boliwia. UE i Mercosur uzgodniły w czerwcu 2019 r., po ponad 20 latach rozmów, utworzenie strefy wolnego handlu dla 700 mln ludzi.
Jak tłumaczył Prezes Stowarzyszenia Lubelskich Producentów Malin Sebastian Huber, kraje Ameryki Południowej także są m.in. producentami malin, a po wprowadzeniu umowy z Mercosur owoce "byłyby bezcłowe, więc byłoby ich coraz więcej" na polskim rynku.
Podkreślił, że Zielony Ład wprowadza obostrzenia dla producentów m.in. dotyczące zmniejszenia poziomu stosowania substancji czynnych, czyli np. oprysków i nawozów.
My w Polsce mamy ten współczynnik jeden z najniższych w Europie - 2,5 kg substancji czynnej na hektar danej uprawy - i to ma to być jeszcze zmniejszone o połowę. A w Ameryce Południowej nie ma żadnych obostrzeń. W Brazylii stosuje się ponad trzy tysiące substancji czynnych wycofanych w Europie na przestrzeni lat - wyjaśniał.
- źródło: rmf24.pl za PAP
Najnowsze komentarze