Procedury przy zatrudnianiu obywateli Ukrainy w Polsce zostaną maksymalnie uproszczone - zapowiedziała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Sejm wkrótce zajmie się specjalną ustawą dotyczącą legalizacji ich pobytu w Polsce, a dzięki legalnej pracy Ukraińcy będą mieli dostęp do świadczeń rodzinnych, takich jak 500 plus.
- Wsparcie, które przygotowujemy wspólnie z ZUS związane jest z zabezpieczeniem i przede wszystkim otwarciem rynku pracy. Obywatele Ukrainy, których pobyt został uznany za legalny, będą mieli swobodny dostęp do polskiego rynku pracy - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej.
#Sadownicy stanęli na wysokości zadania dziękując w ten sposób braciom z Ukrainy za lata, kiedy to oni pomagali w naszych gospodarstwach -informuje Mirosław Maliszewski https://t.co/Ss84izGiuC
— sadownictwo (@sadowniczy) February 28, 2022
Maląg dodała, że legalne zatrudnienie będzie dostępne dla osób, które otrzymają na granicy pieczątkę poświadczającą wjazd do Polski.
Chodzi o to, że po wjeździe do Polski i zalegalizowaniu pobytu zainteresowany pracodawca będzie musiał tylko poinformować urząd pracy, że zatrudnia taką osobę. - Działają wszystkie kanały informacyjne dotyczące ofert pracy, z których mogą korzystać obywatele Ukrainy. To m. in. infolinia 19 524, Centralna Baza Ofert Pracy oraz aplikacja mobilna ePraca - podkreśliła Maląg.
- Chcemy uczynić wszystko, by obywatele Ukrainy bez zbędnych formalności, mogli korzystać z rynku pracy - dodaje szefowa ZUS Gertruda Uścińska.
Powiatowy Urząd Pracy w Grójcu stale wysyła pisma w kierunku obywateli Ukrainy. Będą mieli możliwość zatrudnienia się przede wszystkim w sadownictwie i rolnictwie, ale też w innych dziedzinach https://t.co/SaamxTUb1L
— sadownictwo (@sadowniczy) February 28, 2022
Maląg zapowiedziała, że Sejm na kolejnym posiedzeniu może zając się specustawą dotyczącą obywateli Ukrainy w Polsce.
- W specustawie będzie szybka ścieżka legalizacji pobytu. Ta osoba, która przekroczyła granicę po 24 lutego będzie miała pieczątkę w paszporcie i będzie mogła pracować. Obywatele Ukrainy, kiedy mają pełne prawo dostępu do rynku pracy, to już na podstawie obowiązujących przepisów mają prawo do świadczeń rodzinnych - podkreśliła minister.
- źródło: biznes.interia.pl
Najnowsze komentarze