Musimy zmienić podejście i prowadzić retencję na poziomie najbardziej podstawowym w zasadzie w każdym gospodarstwie – apelował dziś Prezydent, podkreślając potrzebę racjonalnego gospodarowania wodą nie tylko w gospodarstwach rolnych, ale także domowych.
Andrzej Duda wraz z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim spotkał się dziś (28.04) z sadownikami w Dylewie koło Grójca (woj. mazowieckie).
Wszyscy liczymy na deszcze majowe, na zmianę pogody
– mówił Prezydent w kontekście suszy, jednocześnie zapewniając:
Będzie pomoc ze strony polskiego państwa. Rolnicy nie zostaną bez pomocy i będziemy czynili wszystko, żeby w każdej trudnej sytuacji ta pomoc do rolników dotarła. Andrzej Duda akcentował, że konsekwentnie jest realizowany proces wypłat dla rolników za zeszłoroczne straty wywołane suszą.
Wystąpienie Prezydenta po spotkaniu z sadownikami
Szanowni Państwo, jesteśmy dzisiaj z Panem Ministrem Janem Krzysztofem Ardanowskim w gospodarstwie sadowniczym Państwa Jakubczaków pod Grójcem. Rozmawiamy o sytuacji w polskim rolnictwie obecnie, ale rozmawiamy też o sytuacji w polskim rolnictwie na przestrzeni ostatnich pięciu lat, dlatego, że niemal dokładnie pięć lat temu, 6 maja 2015 roku, także odwiedzałem Państwa Jakubczaków i rozmawialiśmy o tym, jak wyglądała wówczas sytuacja w polskim rolnictwie, i czego polskie rolnictwo i polskie sadownictwo potrzebują.
Wtedy mieliśmy olbrzymi problem z rosyjskim embargiem i rzeczywiście wielu polskich sadowników było zrozpaczonych. To był ten moment, kiedy szalała wojna na Ukrainie po rosyjskiej agresji. Jeżeli popatrzymy na historię tych ostatnich pięciu lat – oczywiście wiemy, że ta agresja się nie zakończyła – ale wojny rozpętanej aż w takim stopniu, jak wtedy, jeżeli chodzi o działania bojowe, dzisiaj już nie ma.
Polscy sadownicy w międzyczasie znaleźli wiele innych rynków zbytu, chociażby rynek chiński. To dzięki naszej pracy, także po to, aby nowe, kolejne rynki dla polskich rolników i sadowników otwierać, jeżeli chodzi o polską żywność. To dzisiejsze spotkanie to także okazja, żeby po raz kolejny podziękować za to, że właśnie nie kto inny, ale polscy rolnicy, w tym sadownicy, zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe. To oni przez te ostatnie lata tworzyli ogromną część polskiego PKB, to oni mieli wielki udział także we wzroście polskiego PKB przez to, że z roku na rok wzrastał, i mam nadzieję, że będzie dalej wzrastał, eksport polskiej żywności. A więc dzięki pracy polskich rolników nie tylko mieliśmy tyle żywności, że wystarczało dla nas, ale jeszcze byliśmy w znakomitym stopniu w stanie eksportować ją na zewnątrz, byliśmy w stanie ją wysyłać praktycznie na cały świat. Doskonałe i polskie produkty rolne, ale także i to, co w Polsce udało się z naszych płodów rolnych wytworzyć. Polska żywności zdobywała w międzyczasie wiele światowych rynków.
Dzisiaj jesteśmy po to, żeby rozmawiać o tym, co dalej. Dzisiaj jesteśmy po to, żeby rozmawiać o tym, co tu i teraz. Oglądaliśmy stan kwiatostanów kwitnących tutaj, jak widać, jabłoni. Panowie gospodarze informują nas, że może plon nie będzie w tym roku największy. Nawet nie tyle z powodu suszy – bo mówią: sucho jest, bardziej niż zwykle, ale suszy jako takie jeszcze tutaj w gospodarstwie nie ma. Natomiast praktycznie każdego ranka jest przymrozek i chociaż trudno może w to uwierzyć w tej chwili, kiedy mam tutaj 18 czy 19 stopni, ale okazuje się, że codziennie jednak te przymrozki tutaj niszczą i dotykają te kwiatostany i, niestety, obniżają w związku z tym spodziewane płody tegorocznych zbiorów sadowniczych. Niemniej panowie oceniają póki co cały czas sytuację jako dobrą i mówią, że absolutnie żadnej tragedii nie ma (…).
- źródło: prezydent.pl / Cała wypowiedź Prezydenta >>>
- foto: prezydent.pl

Prezydent RP Andrzej Duda i minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski spotkali się dziś z przedstawicielami sadowników w Dylewie k. Grójca. Prezydent zapewnił, że rolnicy, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku ubiegłorocznej suszy otrzymują pomoc i wszystkie zobowiązania zostaną wypełnione.
Chcę zapewnić o jednym, jeżeli będzie susza, będzie także pomoc ze strony polskiego państwa. Tak jak powiedzieliśmy, rolnicy nie zostaną bez pomocy i będziemy czynili wszystko, żeby w każdej trudnej sytuacji ta pomoc do rolników dotarła
– podkreślił prezydent Duda.
Synonimem nowoczesnego rolnictwa jest rolnictwo przyjazne środowisku, rolnictwo zrównoważone, czyli takie, jakie jest rozwijane w Polsce
– stwierdził minister Ardanowski.
Prezydent @AndrzejDuda spotkał się z sadownikami w Dylewie koło Grójca.https://t.co/TdQLzEYDtS pic.twitter.com/OwROLOWnH5
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) April 28, 2020
Minister zwrócił uwagę, że niezbędne są zmiany w systemie kształcenia rolników na każdym poziomie. Przypomniał, że niezbędne jest właściwe postępowanie z glebą co wymaga stosowania odpowiednich zabiegów związanych z uprawami czy nawożeniem.
Musimy odejść od monokultury i maksymalizacji zysku. Muszą być stosowane poplony, musi być odpowiednie nawożenie organiczne
– podkreślił minister Ardanowski.
Szef resortu rolnictwa zwrócił również uwagę na konieczność oszczędzania wody przypominając jednocześnie, że właściwe postępowanie z glebą sprzyja zwiększeniu jej zdolności do zachowania wilgoci.
Decydujące w zakresie suszy będą opady majowe. Najgorsze są opady krótkotrwałe, ale bardzo intensywne, gdyż one nie zasilają gleby lecz powodują kolejne straty wynikające z deszczów nawalnych
– dodał minister. Minister przypomniał, że o trzy miesiące przedłużył przyjmowanie wniosków na inwestycje związane z zatrzymaniem wody w gospodarstwach.
Jak do tej pory tylko tysiąc rolników złożyło wnioski na to działanie
– poinformował szef resortu rolnictwa.
Przypomniał jednocześnie, że w ciągu najbliższych siedmiu latach będzie realizowany Narodowy Program Retencji, w ramach którego powstaną duże zbiorniki retencyjne, aby zwiększyć zdolności retencji z obecnych 6,5 % do 30%. Jednocześnie też rozpoczęły się przetargi prowadzone przez Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej na 600 inwestycji retencyjnych – budowę jazów, śluz, tam i małych zbiorników na rzekach, czy też polegające na podpiętrzaniu jezior.
- źródło: gov.pl
Najnowsze komentarze