Ponad 42 proc. cudzoziemców pracujących w Polsce skorzystało z automatycznego przedłużenia pozwolenia na legalny pobyt i pracę, zaoferowanego przez polski rząd w trakcie pandemii koronawirusa. Co trzeci planuje z tego rozwiązania skorzystać.
Jednak emigrantów zarobkowych z Europy Wschodniej jest zdecydowanie mniej niż rok temu.
Zwykle we wrześniu napływ pracowników z zagranicy jest największy. W tym roku liczba obcokrajowców na rynku pracy jest porównywalna z poziomem z marca, czyli z okresu, w którym corocznie jest ich najmniej
– mówi Andrzej Korkus, prezes zarządu EWL.
Zamknięcie granic wywołane pandemią koronawirusa miało znaczny wpływ na migrację do Polski, a początkowo całkowicie ją zatrzymało. Ograniczony został ruch autobusowy i kolejowy, czyli transport publiczny pomiędzy Polską a Ukrainą. W początkowym okresie lockdownu dotarcie do naszego kraju do pracy graniczyło z cudem. Po pewnym czasie transport ruszył, konsulaty wznowiły pracę i wszystko powoli zaczęło wracać do normalności
– podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Andrzej Korkus.
Przypomnijmy: Wniosek o wydłużenia pozwolenia na pracę sezonową >>>
Jak wynika z wstępnych danych GUS, na koniec kwietnia br. – w porównaniu z końcem lutego br. – liczba cudzoziemców w Polsce zmniejszyła się o 223 tys., czyli o 10 proc. Największy spadek odnotowano wśród obywateli Białorusi (32,2 proc.) oraz Rosji (25,7 proc.). Populacja obywateli Ukrainy zmniejszyła się o 11,5 proc.
Z II edycji raportu EWL „Pracownik zagraniczny w dobie pandemii” wynika, że 73 proc. skorzystało lub planuje w najbliższym czasie skorzystać z możliwości automatycznego przedłużenia pozwolenia na pobyt lub na pracę w Polsce.
Zarząd #KRIR, wystąpił 22 października 2020 r. do Ministra Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg o wydłużenie z 9 do 12 miesięcy zezwolenia na #pracę #sezonową...https://t.co/9QWqu70YtK
— sadownictwo (@sadowniczy) October 26, 2020
Każdy pracownik, który chce kontynuować pracę w Polsce, a skończyła mu się wiza albo zezwolenie na pracę, może to robić na podstawie ustaw antykryzysowych, które wprowadził rząd
– mówi prezes EWL.
To właśnie przedłużenie ważności dokumentów zezwalających na pobyt i pracę w Polsce jest oceniane wśród cudzoziemców jako najistotniejszy element pomocy ze strony polskich władz. Takiego zdania było niemal 60 proc. badanych. Z kolei 23 proc. pracowników zagranicznych chwali polski rząd za udzielanie informacji na temat ograniczeń i zaleceń związanych z pandemią w ich ojczystych językach. Jednak co piąty migrant zarobkowy przyznał, że nie uzyskał żadnej informacji na temat wsparcia ze strony polskiej administracji, zaś 18 proc. respondentów nie uznało dostępnych form wsparcia za istotne.
- źródło: biznes.newseria.pl
Przedłużenie ważności zezwolenia na pracę i oświadczenia
Wydłużenie z mocy prawa okresu ważności zezwoleń na pracę cudzoziemca, zezwoleń na pracę sezonową (oraz decyzji o przedłużeniu zezwolenia na pracę lub przedłużeniu zezwolenia na pracę sezonową), jak również wydłużenie z mocy prawa dopuszczalnego okresu pracy na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, na czas stanu zagrożenia epidemicznego/stanu epidemii i następujących po nim 30 dni. Automatyczne przedłużenie możliwości pracy dotyczy dokumentów, których koniec ważności przypada w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
Przedłużenie ważności zezwoleń na pobyt czasowy i wiz krajowych
Zezwolenia na pobyt czasowy cudzoziemca oraz wizy krajowe ulegają automatycznemu przedłużeniu.
Informacje:
Terminy ważności zezwoleń na pobyt czasowy upływające w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii zostają przedłużone do 30. dnia następującego po dniu odwołania tego ze stanów, który będzie obowiązywał jako ostatni. Analogiczne przedłużenie dotyczy wiz krajowych w przypadkach, w których ostatni dzień okresu pobytu przypadałby w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
Rozwiązanie umożliwia dalszy legalny pobyt i realizację dotychczasowego celu pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez cudzoziemców, którzy są posiadaczami zezwoleń na pobyt czasowy lub wiz krajowych (tj. wiz długoterminowych wydanych przez konsuli RP) w przypadku, gdyby koniec okresu legalnego pobytu wynikającego z tych zezwoleń lub wiz wypadał w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii (a zatem w okresie od dnia 14 marca 2020 r., w którym to dniu na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego) bez konieczności uzyskiwania nowych zezwoleń bądź przedłużeń wiz oraz bez wydawania lub wymiany kart pobytu oraz naklejek wizowych.
- źródło: gov.pl
Najnowsze komentarze