Pod takim tytułem dniu 29 stycznia br. na portalu trsk.pl ukazała się moja informacja o konieczności pomocy państwa producentom i eksporterom jabłek przez nasze państwo Problem takiej pomocy przedstawiono na konferencji sadowniczej w Lublinie w dniu 24 lutego br. z wnioskami o poszerzenie propozycji pomocy. Zespół w składzie M. Maliszewski, W. Boguta, W. Żółcik i niżej podpisany opracowali projekt z 23 propozycjami pomocy, który wysłano do Pani Premier Beaty Szydło, Pana Wicepremiera Mateusza Morawickiego, Pana Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela, Kancelarii Prezydenta RP oraz Senackiej i Sejmowej Komisji Rolnictwa.
W obszernych pismach przewodnich uzasadniono konieczność pomocy państwa, głównie w zakresie zbytu jabłek. Ta konieczność wynika ze spodziewanej wysokiej nadwyżki jabłek w najbliższych latach i trudnościach w ich zagospodarowaniu. Już teraz trzeba podjąć odpowiednie działania, aby wszystkie jabłka zagospodarować po opłacalnych cenach i utrzymać naszą wysoką pozycję na światowym rynku jabłek. W związku z rosyjskim embargiem powstała nowa sytuacja na naszym rynku jabłek. Przed producentami i eksporterami nowe i bardzo trudne wyzwania i problemy, których sami nie rozwiążą bez pomocy państwa. Podkreślono, że znaczna pomoc państwa to podstawowy warunek rozwiązania problemów z nadwyżką jabłek. Jeżeli jej nie będzie, duże straty poniosą nie tylko producenci i eksporterzy jabłek, ale cala polska gospodarka narodowa. W tych pismach oferowano naszą pomoc w rozwiązywaniu czekających nas problemów.
Zbieram informacje o sposobach pomocy dla producentów i eksporterów ze strony państwa. Bardzo proszę osoby, które mają swoje propozycje i chcieliby się nimi podzielić, proszę o przysłanie na adres: emakosz@o2.pl.
Prof. dr hab. Eberhard Makosz
Propozycje form pomocy naszego państwa producentom i eksporterom jabłek
W związku z wysokimi zbiorami jabłek, rosyjskim embargiem i koniecznością zdobywania nowych rynków zbytu, powstały zupełnie nowe warunki i wyzwania, zarówno dla producentów jak i eksporterów jabłek. Znacznie trudniejsze niż dotychczasowe, zwłaszcza w zakresie zbytu jabłek, z którymi sobie już nie radzą sami producenci i eksporterzy. Konieczna jest pomoc naszego państwa, zwłaszcza rządu. Pomoc państwa jest teraz podstawowym warunkiem utrzymania opłacalności produkcji oraz wysokiego poziomu zbiorów i eksportu jabłek. Już teraz, a tym bardziej w najbliższej przyszłości, szczególnie ważna będzie pomoc w zbycie jabłek, włącznie z większą współodpowiedzialnością za rozwój naszego sadwonictwa. Różne mogą być formy pomocy mające bezpośredni lub pośredni wpływ na łatwiejszy zbyt jabłek deserowych. Do najważniejszych form można zaliczyć następujące:
Formy pomocy z bezpośrednim wpływem na lepszy zbyt jabłek deserowych
- Promowanie naszych jabłek, co najmniej we wszystkich krajach do których już, lub chcemy eksportować jabłka, przez specjalny zespół przy pomocy zagranicznych placówek dyplomatycznych.
- Ważna jest bardzo skuteczna promocja wzrostu spożycia jabłek w kraju, zwłaszcza przez dzieci i młodzież
- Pomoc w zdobywaniu nowych rynków zbytu dla naszych jabłek
- Zabezpieczenie większych transakcji z zagranicznymi odbiorcami jabłek
- Wsparcie producentów, zwłaszcza eksporterów z niskoprocentowymi kredytami
- Stworzenie systemu kontroli jakości owoców, zwłaszcza jabłek
- Wyeliminowanie nieuczciwych praktyk w handlu
- Wspieranie rozwoju i działalności targowisk oraz małych sklepów osiedlowych
- Zabezpieczenie nadwyżki jabłek przez produkcję biogazu lub wycofanie z naszego ryneku
Formy pomocy z pośrednim wpływem na lepszy zbyt jabłek
W zbycie jabłek w kraju a zwłaszcza zagranicą, największy udział mają grupy i organizacje producentów. Dlatego zasługują na duże wsparcie ze strony naszego rządu, zwłaszcza podmioty eksportujące większe ilości jabłek. Oprócz tego do pośredniej pomocy można jeszcze zaliczyć:
- Wspieranie niskoprocentowymi kredytami obrotowymi m.in. na skup owoców
- Zwolnienie z podatku od nieruchomości oraz podatku dochodowego od osób prawnych
- Zmiany w obowiązującym prawie w kierunku umożliwienia tworzenia Towarzystw Ubezpieczeń Wzajemnych.
- Podjęcia negocjacji z bankami i nadzoru finansowego odnośnie finansowania grup producentów owoców i warzyw.
- Umożliwienie tworzenia nowych grup producentów owoców i warzyw, jako grupy producentów rolnych.
- Zmienić zasady programu " bezpłatnego wycofania jabłek z rynku"
- Ważnym zadaniem rządu będzie utrzymanie poprawnych stosunków gospodarczych i politycznych z rządami krajów, do których chcemy eksportować polskie jabłka.
Pozostałe propozycje pośrednie
- Stworzenie statusu pracownika sezonowego z dostępnością taniej siły roboczej
- Utrzymanie niezmienności systemu podatkowego
- Wspieranie drobnego przetwórstwa owocowego, zwłaszcza soków NFC i cydru jabłkowego
- Zorganizowanie sadowniczego doradztwa fachowego
- Finansowanie proeksportowych badań naukowych oraz wypracowanie systemowych powiązań praktyki z nauką
- Starania o dodatkowe środki finansowe w Komisji Europejskiej na budowę chłodni z kontrolowaną atmosfera ,deszczowni oraz urządzeń do ochrony drzew przed przymrozkami wiosennymi i gradobiciem
- Powołanie Departamentu Ogrodnictwa i Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W opracowaniu tych propozycji korzystałem z pomocy panów: Mirosława Maliszewskiego (Związek Sadowników RP), dr Witolda Boguty (Krajowe Zrzeszenie Grup Producentów Owoców i Warzyw) i Waldemara Żółcika (Zrzeszenie "Unia Owocowa")
Powyższe propozycje należy traktować jako część form pomocy państwa. Wskazane jest ich uzupełnienie przez inne organizacje sadownicze i naukę sadowniczą.
Prof. dr hab. Eberhard Makosz
Najnowsze komentarze