Kilkunastominutowe gradobicie na terenie kilku sołectw naszej gminy spowodowało znaczące straty przede wszystkim w uprawach rolnych – wynika ze wstępnych informacji zebranych przez Urząd Gminy Korzenna. Poszkodowani rolnicy powinni przekazać informację o stratach w prawach rolnych do urzędu, a w razie ewentualnych pytań można kontaktować się bezpośrednio z pracownikami (pokój nr 4) lub dzwoniąc na numer 18 440 66 35.
Do nawałnicy doszło około godz. 14:00. Nagle pociemniało niebo, zaczął wiać porywisty wiatr, a na ziemię spadł grad. W ciągu kilkunastu minut drogi w Korzennej pokryły się gradowymi kulkami, a krajobraz zmienił się z letniego na zimowy.
Z wstępnych informacji wynika, że epicentrum nawałnicy było w Korzennej, ale ucierpiała także Koniuszowa, Trzycierz i Jasienna. Sygnały, jakie dotarły do urzędu tuż po gradobiciu, wskazują, że straty w uprawach rolnych mogą być duże.
Towarzyszący gradobiciu silny wiatr rozrzucał wolno stojące przedmioty, mieszkańcy sygnalizowali np. że wichura zabrała im część mebli ogrodowych.
Poszkodowani rolnicy i sadownicy mają 10 dni na złożenie do Urzędu Gminy Korzenna pisemnego wniosku z informacją o szkodach w uprawach. Powinien być on przygotowany na standardowym formularzu (w załączeniu) wraz z wypełnionym załącznikiem (w załączeniu). W razie potrzeby urzędnicy udzielą niezbędnych informacji.
Im szybciej wnioski zostaną złożone, tym szybciej urząd będzie mógł przekazać zbiorczą informację wojewodzie małopolskiemu, a poszkodowani będą mogli otrzymać wsparcie.
Urząd Gminy Korzenna 20 lipca był oblegany przez rolników zainteresowanych uzyskaniem pomocy w związku ze szkodami spowodowanymi przez wczorajsze gradobicie. Wszyscy pracownicy jednego z referatów zajmowali się wyłącznie udzielaniem informacji w sprawie zasad udzielania wsparcia i sporządzania wniosków o pomoc.
Rolnicy i sadownicy, których uprawy ucierpiały wskutek nawałnicy, kontaktowali się z urzędem od samego rana. Jedni zasięgali informacji telefonicznie, inni przychodzili osobiście. Wszyscy chcieli poznać szczegóły dotyczące pomocy w związku ze szkodami rolniczymi wywołanymi przez żywioł, który w ciągu kilkunastu minut zmienił krajobraz z letniego na zimowy, dokonując licznych szkód w uprawach.
Ich obsługą zajmował się pełny, czteroosobowy skład jednego z referatów. Interesantom przekazywano instrukcje, co do zasad dokonywania zgłoszenia i wypełniania załączników. Pomagano w przygotowywaniu dokumentów i informowano o możliwościach starania się o pomoc.
Pierwsze gotowe wnioski wraz z załącznikami złożyło dzisiaj 14 osób. Inni mają na to 10 dni od dnia, w którym doszło do nawałnicy, ale warto zrobić to jak najszybciej. Urząd Gminy Korzenna przekazuje zbiorczą informację wojewodzie małopolskiego i dopiero potem następuje ocena i weryfikacja wniosków, a następnie podejmowane są już konkretne decyzje. Im wcześniej rolnicy uporają się z formalnościami, tym szybciej urzędnicy będą mogli przedstawić zbiorcze zestawienie, a okres oczekiwania na pomoc będzie krótszy.
Ze wstępnie składanych informacji wynika, że szkody rolnicze dotyczą przede wszystkim uprawy zbóż, kukurydzy i sadów jabłkowych.
- źródło: korzenna.pl
Najnowsze komentarze