Z roku na rok w uprawach sadowniczych obserwujemy coraz większą presje ze strony pordzewiaczy, w tym pordzeiwacza jabłoniowego i pordzewiacza śliwowego.
Pomimo corocznie zwiększającej się presji tego szkodnika w dalszym ciągu wielu sadowników nie zdaje sobie sprawy z obecności pordzewiaczy w swoich uprawach. Ich niewielki rozmiar (długości ciała do 0,16 mm) oraz sposób żerowania utrudniają identyfikację zagrożenia. Dlatego bardzo ważną rolę w ich skutecznym zwalczaniu odgrywa prowadzenie przez cały sezon systematycznej lustracji (szczególnie od początku wegetacji do 2-4 tygodni po kwitnieniu oraz w drugiej połowie lata, zwłaszcza w okresach suchej i słonecznej pogody).
Pordzewiacze to bardzo groźne roztocza. Żerując uszkadzają liście, pędy, pąki, zalążnie, działki kielicha, a także tworzące się zawiązki owoców, co prowadzi do zniekształcenia i ordzawienia owoców, a w konsekwencji zmniejsza ich wartość handlową. Najważniejszym objawem żerowania pordzewiaczy są widoczne przebarwienia blaszek liściowych i ich deformacje w postaci łódkowatych wygięć. W sezonie wegetacyjnym występuje od 4 do 5 pokoleń tego szkodnika.
Czynnikiem ograniczającym obecność pordzewiaczy w uprawach są drapieżne roztocza z rodziny dobroczynkowatych oraz wciornastki i pluskwiaki. Jednak skuteczne zawalczenie tego szkodnika polega na stosowaniu oprysków insektycydami po osiągnięciu / przekroczeniu progu szkodliwości.
Aktualnie na rynku dostępnych jest zaledwie kilka preparatów zarejestrowanych do zwalczania pordzewiaczy.
Jednym z takich preparatów jest Ortus 05 SC, który jest najskuteczniejszym środkiem do zwalczania pordzewiaczy w uprawach sadowniczych.
Ortus 05 SC to śmiertelnie skuteczny akarycyd o bardzo szerokim zakresie stosowania. Wykorzystywany jest m.in. do ochrony jabłoni, gruszy, śliwy a także wielu gatunków roślin jagodowych. Środek ten nie tylko zwalcza pordzewiacza jabłoniowego i śliwowego, ale również przędziorki (owocowca i chmielowca), podskórnika i wzdymacza gruszowego, wielkopąkowca porzeczkowego i roztocza truskawkowca.
W walce z pordzewiaczami Ortus 05 SC stosujemy po zaobserwowaniu wystąpienia szkodnika w dawce 1,2–1,5 l/ha (zalecana ilość wody 500–1000 l/ha).
Należy pamiętać, że skuteczność zwalczania pordzewiacza zależy w dużej mierze od technicznej strony zabiegu, która ma na celu dotarcie do miejsc jego żerowania. Dlatego przy sporządzaniu cieczy użytkowej nie należy obniżać zalecanej ilości wody. Warto również stosować wspomagacz o działaniu zwilżającym (np. Slippa).
Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie potwierdzają, że Ortus 05 SC jest obecnie najskuteczniejszym środkiem do zwalczania pordzewiaczy w sadach. Jak wykazały badania UP w Lublinie w walce z pordzewiaczem jabłoniowym działanie środka utrzymywało się aż do 59 dni, a skuteczność maksymalna z 6 lokalizacji wyniosła średnio ponad 98%. Równie wysoką skuteczność Ortus 05 SC uzyskano w zwalczaniu pordzewiacza śliwowego na śliwie – utrzymywała się ona do dwóch tygodni po zabiegu.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie. |
Najnowsze komentarze