Coraz częściej sadownicy publikują w mediach społecznościowych zdjęcia pękających pąków i pojawiających się pierwszych objawów startu wegetacji. Różne rejony kraju, różne odmiany i gatunki roślin sadowniczych.
Powodów tej sytuacji jest co najmniej kilka. Głównym oczywiście jest temperatura powietrza, która w lutym br. jest o ponad 4 stopnie wyższa (średnia miesięczna) w porównaniu z tym samym miesiącem roku poprzedniego. Nadal w niektórych rejonach kraju panują trudne warunki związane z wilgotnością gleby. Część upraw sadowniczych jest "pod wodą" co również wpłynie na kondycje roślin i początek wegetacji.
Przykładowe porównania temperatur powietrza oraz opadów w miesiącu LUTY 2024 / LUTY 2023 przedstawia tabela poniżej.
Niektórzy sadownicy rozpoczęli już pierwsze zabiegi ochrony w sadach i na plantacjach roślin jagodowych. O tym, czy należy wykonać zabieg każdy z producentów powinien decydować samodzielnie. Warto przeanalizować swoją sytuację w sadzie, gdyż może się zdarzyć różnica wegetacji tej samej odmiany jabłoni, ale rosnącej w różnych lokalizacjach - kwaterach. Podsumowując kolejny sezon sadowniczy związanych z ochroną roślin sadowniczych wystartował. Jednak bez paniki. Pierwsze zabiegi nie należą do trudnych i kosztownych, oczywiście wybierając dobre i sprawdzone rozwiązania.
Najnowsze komentarze