Jak informowaliśmy kilka miesięcy temu Ministerstwo Rolnictwa analizowało wstrzymanie udzielania wsparcia na zakładanie nowych sadów w ramach rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu "Modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 [czytaj wpis: Wsparcie zakładania nowych sadów - ministerstwo analizuje... >>>]
Przyglądając się dokładnie projektowi rozporządzenia widzimy, że część kosztów na nowe nasadzenia będzie nadal zwracana. Wprowadzone zmiany nie odnoszą się do paragrafu siódmego, który mówi:
§ 7. 1. Pomoc przyznaje się w formie refundacji części kosztów kwalifikowalnych, do których zalicza się koszty (…):
3) zakładania sadów lub plantacji krzewów owocowych, gatunków owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat.
Obowiązujące rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 marca 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu "Modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – dostępne tutaj >>>
Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – dostępny tutaj >>>
- źródło: legislacja.rcl.gov.pl / prawo.sejm.gov.pl
Na początku stycznia (7 stycznia br.) MRiRW przedstawiło również swoje propozycje zmian do PROW 2014-2020 w tym w ramach typu operacji „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Jak poinformowało Ministerstwo Rolnictwa:
W ramach corocznej modyfikacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW 2014-2020) w Ministerstwie Rolnictwa przygotowano szereg zmian mających na celu bardziej efektywne i dopasowane do bieżącej sytuacji wdrażanie Programu. Propozycje zmian zostały pozytywnie zaopiniowane przez Komitet Monitorujący PROW 2014-2020 i zostały przesłane w grudniu ur. do Komisji Europejskiej, która pod koniec stycznia 2019 roku powinna przedstawić swoje stanowisko odnośnie proponowanych zmian.
Pierwszy pakiet zmian dotyczy działań reagujących na zjawisko suszy, powodującej znaczne straty w rolnictwie. Proponuje się:
Rozszerzenie obecnego zakresu wsparcia dla rolników w ramach typu operacji „Modernizacja gospodarstw rolnych” o inwestycje mające na celu zapobieganie skutkom suszy w rolnictwie. Zakłada się, że pomoc będzie udzielana na inwestycje polegające na tworzeniu nowych lub ulepszaniu istniejących instalacji nawadniających, a także ujęć wody (np. studnie, instalacje rozprowadzające). Rolnik będzie mógł uzyskać pomoc w wysokości maksymalnie 100 tys. zł na tego typu operację (jest to dodatkowy limit środków na beneficjenta i na gospodarstwo w okresie realizacji PROW 2014-2020).
W ramach rocznej modyfikacji zaproponowano również szereg zmian w zasadach przyznawania pomocy, co wynika z dotychczasowych doświadczeń w zakresie potrzeby uproszczeń, rozszerzenia grupy docelowej lub wprowadzenia dodatkowych preferencji: w typie operacji „Modernizacja gospodarstw rolnych”:
Podwyższenie dolnego progu wyjściowej wielkości ekonomicznej gospodarstwa do poziomu z 10 tys. do 13 tys. euro. Należy zauważyć, że gospodarstwa w przedziale: 10 – 13 tys. euro, (w tym rolnicy prowadzący małe gospodarstwa wspólnie ubiegający się o pomoc) wykazują bardzo niewielkie zainteresowanie instrumentem wsparcia „Modernizacja gospodarstw rolnych” (na poziomie niespełna 4 % wszystkich zawartych umów w tym typie operacji)
- źródło: gov.pl / Informacja o zmianach w PROW 2014-2020 (PDF)
Ponadto jak informuje Zarząd KRIR zaproponowane zmiany w projekcie rozporządzenia wydają się korzystne dla przyszłych beneficjentów:
W związku z konsultacjami projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przedstawił opinię samorządu rolniczego, wskazując, że projektowana w przepisach rezygnacja z badania warunku dotyczącego udokumentowania przychodu ze sprzedaży produktów rolnych, w przypadku rolnika, będącego osobą fizyczną, który prowadzi działalność rolniczą w okresie krótszym niż 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy wydaje się korzystna dla podmiotu ubiegającego się o wsparcie.
Ponadto wskazano, że zaproponowane w projekcie rozszerzenie katalogu kosztów kwalifikowanych w obszarach a-c, o koszty związane z realizowaną operacją w ramach danego obszaru wsparcia m.in. koszty zakupu nowych maszyn wydają się pozytywne dla beneficjenta.
Oceniono, że obniżenie z 4 do 3 minimalnej liczby punktów, jaką wnioskodawca musi uzyskać, aby otrzymać pomoc w obszarach a-c może przyczynić się do wzrostu zainteresowania tym programem pomocowym.
- źródło: krir.pl
Najnowsze komentarze