Wielkopolska Izba Rolnicza w dniu dzisiejszym tj. 9 listopada br. wystosowała kolejne pismo do Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Henryka Kowalczyka w związku z wydłużeniem do 23 listopada br. terminu składania wniosków o pomoc dla rodzin, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w 2022 r. szkód w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.
Wielkopolski samorząd rolniczy zaapelował do Ministra o pilne ustosunkowanie się do następujących pytań:
- Według Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 października 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o ww. pomoc ubiegać się mogą osoby pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące. Prosimy o doprecyzowanie i wyjaśnienie jak resort rolnictwa interpretuje „związek”? Pojawiają się liczne pytania od rolników odnośnie tego zapisu – wielu z nich nie wie, jak to interpretować, czy syn/córka mieszkający z rodzicami i tworzący razem z nimi wspólne gospodarstwo domowe też mogą zostać objęci wsparciem, czy też związek rozumiany jest tylko jako małżeństwo? Co w przypadku osób żyjących w konkubinacie, itp.? Co w przypadku, gdy ktoś z rolników jest np. wdowcem/wdową i posiada małoletnie dzieci?
- W komunikacie zamieszczonym na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczącym wydłużenia terminu składania wniosków o pomoc dla rodzin, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w 2022r. szkód w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych pojawiła się informacja, która wcześniej nie widniała, tj. „Pomoc dotyczyć będzie rolników, którzy uzyskują przychody z produkcji rolnej”. Jak rolnicy będą mieli wykazać te przychody? Z jakiego okresu będą one miały być wykazane? Czy określony będzie jakiś limit, który muszą rolnicy uzyskać, aby ubiegać się o pomoc? Prosimy o wyjaśnienie tego zapisu.
- Wielu rolników złożyło już kompletną dokumentację umożliwiającą ubieganie się o ww. wsparcie w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Odnosząc się do zapisu „Pomoc dotyczyć będzie rolników, którzy uzyskują przychody z produkcji rolnej” pojawia się zatem pytanie – czy rolnicy będą musieli dokonać uzupełnienia dokumentacji? Jeżeli tak, to w jakiej formie?
- Czy zaproponowana obecnie pomoc będzie jedyną dostępną pomocą dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku suszy? W naszej opinii zaproponowana kwota, która zapewne ulegnie korekcie, biorąc pod uwagę ilość złożonych wniosków, jest nieadekwatna do poniesionych strat.
- Co z rolnikami, którzy nie złożyli wniosku o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy w 2022r. w terminie do 31 października br. ze względu na problemy, jakie napotkali ze złym działaniem aplikacji i posiadają screeny, potwierdzające ten fakt?
Jak tylko otrzymamy odpowiedź z Ministerstwa niezwłocznie ją Państwu przekażemy.
Aleksander Poznański
- źródło: wir.org.pl
Najnowsze komentarze