Świętokrzyska Izba Rolnicza zwróciła się 30 lipca br. do ministra rolnictwa o uruchomienie pomocy de minimis dla sadowników, którzy w tym roku ponieśli znaczące straty z powodu katastrofalnie niskich cen [czytaj wpis: ŚIR zabiega o pomoc de minimis dla sadowników >>>].
Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
Przepisy UE nie przewidują mechanizmów wsparcia na rynkach owoców i warzyw w związku z kryzysem cenowym. Natomiast przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych przewidują możliwość wsparcia producentów zrzeszonych w formie organizacji producentów owoców i warzyw (…). Zadaniem organizacji jest koncentrowanie podaży dla odbiorców oczekujących dużych, jednolitych dostaw, co jest trudnym zadaniem dla pojedynczych producentów (…).
(…) w 2018 roku środki możliwe do wykorzystania w formule pomocy de minimis zostały już wykorzystane na realizację Programu pomocy do gospodarstw rolnych i rybackich, w których powstały szkody spowodowane wystąpieniem w 2018 r. suszy lub powodzi (…).
Mając natomiast na uwadze postulaty sadowników dotyczące wprowadzenia obowiązkowych długoterminowych umów kontraktacyjnych na zakup owoców, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi powołało grupę roboczą do spraw wypracowania przykładowej umowy na dostarczanie produktów rolnych w tym sektorze (…). Projekt umowy zawierać będzie zapisy regulujące stosunki handlowe między stronami w zakresie m.in. jakości produktów rolnych, warunków realizacji umowy i terminów dostaw, procedur płatności, kar umownych, siły wyższej (…).
Poniżej prezentujemy pełną treść odpowiedzi ministerstwa na pismo ŚIR:
- źródło: sir-kielce.pl
Najnowsze komentarze