Często słyszymy, czytamy, dyskutujemy że posiadamy mało informacji o krajowym sadownictwie. GUS, PIORIN, Ministerstwo Rolnictwa, każda z tych instytucji podaje wartości które kwestionujemy. Za mało, za dużo, źle policzone. Kilkanaście tygodniu temu na stronach Polskiego Funduszu Rozwoju pojawił się raport pt: „Polskie jabłka Sukces polskich producentów jabłek”. Autorzy dość trafnie oraz z kilkunastu źródeł przeanalizowali sytuacje dotyczącą produkcji jabłek w Polsce.
KAŻDY Z SADOWNIKÓW POWINIEN ZAPOZNAĆ SIĘ Z TYM RAPORTEM, KTÓREGO PEŁNĄ TREŚĆ ZAMIESZCZAMY POD TYM LINKIEM >>>
Konkluzja autorów jest następująca:
1) Polska od lat 60 XX wieku odniosła znaczny sukces w wytwarzaniu jabłek. Nasz udział w światowej produkcji wzrósł z ok 0,9% w połowie lat 60’, do prawie 4,4% obecnie. Na koniec 2022 r. Polska była czwartym największych producentem tych owoców na świecie.
2) Chiny są największym światowym producentem jabłek. Odpowiadają za ponad 49,6% światowej produkcji tych owoców. Są drugim największym eksportem jabłek (14,3% udziału) i największym eksporterem koncentratu jabłkowego (22,6%).
3) W Unii Europejskiej Polska stała się największym producentem jabłek. Udział Polski w produkcji jabłek w UE wzrósł, z 20,5% w 2004 r. do 34,0% w 2022 r
4) Nasz wzrost produkcji miał również znaczny wpływ na innych europejskich producentów jabłek. Na przykład w Holandii sadownicy, wobec konkurencji z Polski, rozpoczęli systematyczne zmniejszanie produkcji jabłek przy jednoczesnym zwiększaniu produkcji gruszek.
5) Polska osiągnęła sukces nie tylko jako producent jabłek, ale także jako ich eksporter. Chociaż zdecydowana większość jabłek produkowana jest na potrzeby przetwórstwa przemysłowego, to zwiększyliśmy eksport tych owoców z ok 415 mln PLN w 2004 r. do ponad 1.827 mln PLN w 2023 r. Jesteśmy siódmym największym eksporterem jabłek na świecie (drugim w UE) i drugim największym eksporterem koncentratu jabłkowego na świecie.
6) Powierzchnia sadów jabłoniowych w Polsce jest największa w Unii Europejskiej. Udział Polski w całości sadów Unii Europejskiej wyniósł 31,8% i był nieznacznie mniejszy od trzech kolejnych państw (Włoch, Rumuni i Francji) razem wziętych.
7) W Polsce trwa koncentracji produkcji owoców - w latach 2002-2020 liczba gospodarstw sadowniczych zmniejszyła się o ok 51%.
8) Zdecydowana większość jabłek produkowanych w Polsce trafia do przetwórstwa przemysłowego.
9) Do momentu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę tamtejsze sadownictwo stawało się coraz istotniejszą konkurencją dla polskiego. Rosły tam nasadzenia nowoczesnych sadów, a stare sady były likwidowane. Z Ukrainą mamy stosunkowo podobną listę odbiorców jabłek – na dziesięciu największych odbiorców łączą nas 4 kraje.
10) Wydajność sadownictwa jest kolejnym wyzwaniem stojącym przed polskimi sadownikami. Z jednego hektara wyprodukowano w Polsce 28,1 tony jabłek. I chociaż znacznie poprawiliśmy się względem lat ubiegłych, to we Francji z jednego hektara wciąż produkuje się o ok. 23 ton więcej, we Włoszech ok. 14 ton więcej, a w USA o prawie 10 ton więcej.
Materiał przygotowany przez Biuro Analiz PFR S.A.
Najnowsze komentarze