Jak czytamy na money.pl w 2014 roku Rosja zafundowała polskim eksporterom warzyw i owoców prawdziwe trzęsienie ziemi, nakładając embargo na nasze produkty. Sprzedaż owoców za granicę spadła o kilkanaście procent.
Okazuje się jednak, że polski eksport zaczął rosnąć, a jabłka, których popyt znacząco spadł, zaczynają pozyskiwać nowych nabywców na rynku chińskim, a wkrótce może i w Dubaju.
W sierpniu 2014 roku Rosja ogłosiła embargo na polskie warzywa i owoce. Polscy producenci skutki tej politycznej decyzji odczuli natychmiast.
W całym 2014 r. Polska wyeksportowała 1338 tys. ton owoców (...). W owocach królowały oczywiście jabłka – 1062 tys. ton. (...). Niestety, 2015 rok był jeszcze gorszy, bo problem dotyczył już nie tylko owoców, ale i warzyw. Eksport polskich owoców spadł o kolejne 19 proc. r/r do 1113 tys. ton – podaje money.pl
Potrzeba było czasu, żeby załatać dziurę po rosyjskim popycie, ale 2016 r. przyniósł w końcu odbicie.
Eksport warzyw i owoców wzrósł o 10 proc. r/r, przekraczając 2 mln ton. (…) w 2016 r. Polska wyeksportowała ponad 1 mln ton jabłek.
Kto je kupował ? Jak czytamy na money.pl niecałe 70 tys. ton zakupili Rumuni, 60 tys. ton Kazachowie i 51 tys. ton Niemcy. Ale bezsprzecznie największym odbiorcą jabłek w 2016 r. była Białoruś (513,6 tys. ton), co wiele wyjaśnia.
Jednym z ważniejszych partnerów dla Polski są dziś Chiny.
Ale sadownicy nadal walczą o coraz to nowe rynki. W lutym br. rozpoczęli kampanię reklamową polskich dwukolorowych jabłek w sieciach supermarketów z Dubaju i Abu Zabi.
Polskie jabłka zaczęły docierać na coraz bardziej odległe rynki, m.in. do Mongolii, Algierii, Tadżykistanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Iraku, Senegalu, Nigerii, Uzbekistanu, Sudanu, Bahrajnu, Ghany, Hondurasu czy też Tanzanii – wylicza Anna Kitala z BGŻ BNP Paribas.
- źródło: money.pl / Czytaj całość >>>
Przypomnijmy:
- Rosyjskie Ministerstwo Finansów zaproponowało wprowadzenie odpowiedzialności karnej za wwożenie do kraju produktów objętych embargiem, możliwe byłyby nawet kary więzienia. Wwożenie tych towarów byłoby zrównane z przemytem np. odpadów nuklearnych (…). [czytaj wpis: Kara więzienia za wwiezienie jabłek do Rosji ? >>>]
Najnowsze komentarze