Hubert Woźniak w rozmowie z Agnieszką Gorczycą (Infor.pl) wyjaśnił jak szukać nowych rynków zbytu i jakie jabłko jest najbardziej lubiane w Indochinach. Poruszony został również temat możliwości powrotu polskich jabłek na rynek rosyjski.
Które rynki ekspertowe są najbardziej atrakcyjne ? Gdzie to polskie jabłko jest najbardziej cenione ?
Jak mówi Hubert Woźniak ze Stowarzyszenia „Sady Grójeckie”, prezes Organizacji Producentów Owoców Rajpol:
Embargo trwa już 7 rok i nie zapowiada się żeby zostało zniesione w najbliższym czasie. Nawet, jeśli kiedyś zostanie zniesione to trzeba zdać sobie sprawę z tego, że my już w takiej skali jak przed embargiem nigdy nie wrócimy na rynek rosyjski. Ten rynek został już zagospodarowany poprzez wzrost produkcji jabłek w Rosji gdzie mocno jest promowana samowystarczalność żywnościowa oraz przez kraje które nie mają embarga takie jak Mołdawia czy Serbia. My już na rynek rosyjski nie wrócimy.
Przypomnijmy: Rosyjski rynek jabłek po embargu - Analiza OSW, kto zyskał, kto stracił [czytaj wpis] >>>
Co zrobić z nadwyżkami jabłek które mamy i które powinniśmy wyeksportować ?
Rozwija się kilka ciekawych rynków, których nigdy wcześniej nie było. To takie rynki jak Egipt, Jordania gdzie wysyłamy w ostatnich latach sporo jabłek. Perspektywicznym rynkiem z możliwościami dużej sprzedaży polskich jabłek jest rynek indyjski, Bangladesz, ale także dalsze rynki takie jak Indochiny, Tajwan, Indonezja, choć raczej nigdy nie będziemy tam masowo wysyłać jabłek, ale są firmy / eksporterzy, którzy penetrują już te rynki i wysyłają tam jabłka.
- informuje Hubert Woźniak.
Które odmiany cieszą się tam największym zainteresowaniem ? Jakie są preferencje konsumentów w innych krajach ?
Polski konsument ma bardzo duży wybór odmian jabłek - co najmniej kilkanaście odmian jabłek do wyboru. Eksport, świat odległy rządzi się trochę innymi prawami. Tam ważna jest trwałość jabłka w transporcie, jabłko musi wytrzymać kilkutygodniowy transport, więc mus być twarde i tak naprawdę świat je słodkie jabłka. Z odmian produkowanych w Polsce na dalekie rynki nadają się takie odmiany jak Gala, Golden i Red Delicious. Zbyt grube jabłka powyżej średnicy 8 cm są mniej trwałe, więc na wysyłki dalekie się nie nadają. Optymalne jabłko eksportowe ma od 7 do 8 cm średnicy, czyli w gramach od 140 do 200 g - takie jabłka najchętniej się eksportuje i takie jabłka uzyskują największe ceny.
- tłumaczy prezes Organizacji Producentów Owoców Rajpol.
29 kwietnia br. #KOWR wspólnie z Biurem Polskim w Tajpej oraz Zagranicznym Biurem Handlowym Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Tajpej zorganizował promocję #polskich #jabłek na Tajwanie pod nazwą „Polish Apple Night”. https://t.co/HZirXjuGQw
— sadownictwo (@sadowniczy) May 5, 2021
Jak pozyskać nowe rynki zbytu ?
Przede wszystkim udział w targach międzynarodowych i organizowanie projektów promocyjnych. W ostatnich lata polskie organizacje branżowe organizowały takie projekty w Chinach, Emiratach Arabskich, krajach Zatoki Perskiej czy Indiach. Takie projekty są prowadzone przez organizacje branże takie jak Unia Owocowa, Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzy, ZSRP czy Stowarzyszenie Sady Grójeckie.
- dodaje Hubert Woźniak
- źródło: mojafirma.infor.pl
Najnowsze komentarze