Jak podkreśla Lubelska Izba Rolnicza
Polski nie stać na wprowadzenie założeń Zielonego Ładu.
Poniżej zamieszczono stanowisko Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej z dn. 07.03.2022 r. w sprawie wdrażania Zielonego Ładu.
Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej mając na uwadze niezwykle trudną sytuację geopolityczna związaną z napaścią Rosji na Ukrainę wnioskuje o całkowite odstąpienie we wdrażaniu Europejskiego Zielonego Ładu.
Ukraina odpowiada za 12% światowego eksportu pszenicy oraz za 16% kukurydzy. Są to ilości, które będą miały ogromny wpływ na cały rynek światowy. Wiosna to początek prac polowych, które na Ukrainie ze względu na wojnę będą bardzo mocno utrudnione. Drastyczny wzrost cen gazu, środków ochrony roślin oraz nawozów a także wysoki koszt paliwa przekraczający 7 złotych za litr będą miały ogromny wpływ na produkcję rolniczą w Polsce. Wprowadzenie Zielonego Ładu może przynieść katastrofalne skutki dla rolnictwa w Polsce. Zielony Ład ma za zadanie dążyć do neutralności klimatycznej, ale z drugiej strony będzie miał ogromny wpływ na ilość oraz jakość produkcji rolniczej w Polsce. Zielony Ład to nic innego jak załamanie się produkcji rolniczej związane ze spadkiem wydajności produkcji na co wpływ będzie mieć mniejsze nawożenie oraz mniej zastosowanych środków ochrony roślin. Zielony Ład będzie miał wpływ także na produkcję zwierzęcą przyczyniają się do zmniejszenia jej produkcji zarówna trzody chlewnej jak i bydła. Nie bez znaczenia tutaj będzie miał również obowiązek ugorowania gruntów rolnych.
W obecnej sytuacji w jakiej znajduje się Polska, nie stać nas na wprowadzenie Zielonego Ładu. Trudna sytuacja związana z wysokimi kosztami produkcji, brakiem opłaca produkcji rolniczej we wszystkich gałęziach rolnictwa sprawia, że spełnienie celów związanych z Zielonym Ładem będzie praktycznie niemożliwe.
Biorąc powyższe pod uwagę Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej wnioskuje o całkowite odstąpienie we wdrażaniu Zielonego Ładu.
Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej Gustaw Jędrejek
- źródło: lir.lublin.pl
Najnowsze komentarze