Kończą się zbiory aronii, choć utrudnia je deszczowa pogoda. Plantatorzy szacują, że przez wiosenne przymrozki tegoroczne plony będą niższe niż przed rokiem. Polska jest od lat największym producentem tych owoców niedocenionych w kraju a bardzo pożądanych za granicą.
Jak podaje Agrobiznes kombajny do zbioru aronii ruszyły w pola. Andrzej Chilicki na aronię postawił osiem lat temu. Dziś jego ekologiczna plantacja na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego ma 14 ha. W tym roku na rekordowe plony producent nie liczy – powód to wiosenne przymrozki. Zbiory opóźnia też deszczowa pogoda. Plantator szacuje, że w tym roku zbierze około 3 ton aronii z hektara.
Na początku okresu wegetacji zmroziło plantacje, potem przez miesiąc nie było opadów deszczu i z tego względu plony są niskie – tłumaczy Andrzej Chilicki, producent aronii ze Sztablna.
Firmy przetwórcze w tym roku za kilogram aronii płacą poniżej 1 złotego, dlatego Pan Andrzej Chilicki sprzedaje tylko niewielką część owoców. Pozostałe tłoczy i sprzedaje ekologiczne soki aroniowe – informuje Agrobiznes.
Eksportujemy aronię do wielu krajów świata m.in. do Korei, do Japonii, do Stanów Zjednoczonych a także do Europy – mówi Andrzej Chilicki, producent aronii ze Sztablna.
Polska jest największym producentem aronii na świecie. Roczne zbiory wynoszą ponad 30 tys. ton z tego większość, bo aż 90 % trafia na eksport. W Polsce te owoce wciąż są niedoceniane. W województwie podlaskim blisko 40 plantatorów uprawia ponad 400 hektarów aronii – podaje Agrobiznes.
źródło: tvp.pl
Poniżej prezentujemy notowania cen aronii na giełdach / targowiskach w ostatnich dniach:
- Bronisze (14.09): od 2,75 do 3,75 zł/kg;
- Giełda Kaliska (14.09): od 2,60 zł/kg;
- Podkarpackie Centrum Hurtowe AGROHURT S.A. (13.09): od 3,30 do 3,50 zł/kg;
źródło: bronisze.com.pl / gieldakaliska.com.pl / agrohurtsa.pl
Najnowsze komentarze