Czas na aronię !
Rozpoczynają się zbiory aronii. Kolejny polski superowoc wchodzi w pełnię owocowania. Po truskawkach, malinach, jagodzie kamczackiej, borówce, czarnej porzeczce, czas na aronię. Jeszcze ciemniejsza, zawiera jeszcze więcej antyoksydantów. Według wielu badań to najzdrowszy owoc na świecie. Wartości antyoksydacyjne aronii biją na głowę wszystkie przebadane owoce.
Polska smakuje
W ramach jagodowej sztafety promujemy aronię, której zbiory właśnie się rozpoczynają. Aronia to kolejny superowoc w uprawie, którego jesteśmy potęgą. Mamy w Polsce 60-70% światowego potencjału produkcyjnego. Mamy bardzo duże plantacje, duże zbiory i naprawdę duży potencjał rozwoju. Dzięki współpracy polskich plantatorów, naukowców i przetwórców, potrafimy zaoferować aronię w różnych produktach i smakach. Konsument, wiedząc, że ma prozdrowotny wpływ na organizm, może chętnie po nią sięgać. Powinniśmy zrobić wszystko, żeby te osiągnięcia wykorzystać – mówił Rafał Romanowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Aktualnie w Polsce powierzchnia uprawy aronii wynosi ok. 4 tys. ha, a roczne zbiory od 40 do 60 tys. ton. Polska jest największym producentem tych superowoców, aroniowych produktów i półproduktów: koncentratów i mrożonek.
Są kraje, w których superowoc aronii jest utożsamiany z Polską
Głównymi odbiorcami aronii są Korea Południowa, Japonia i Chiny. Społeczeństwa o wysokiej świadomości żywieniowej, poszukujące na całym świecie produktów przydatnych jako środek zapobiegawczy i leczniczy przeciw szkodliwemu działaniu promieniowania. Aronia ma zdolność wyłapywania metali ciężkich i izotopów radioaktywnych. Te właściwości zawdzięcza dużej zawartości naturalnej witaminy P.
Uprawa i zbiory aronii
Aronie uprawia się w całej Polsce, w dużej części w uprawie ekologicznej. Aronia doskonale nadaje się do takiej uprawy, bo w zasadzie nie wymaga ochrony. Jest to jej atut, w porównaniu z innymi gatunkami, które nie tak łatwo uprawiać ekologicznie. Posiada duże zdolności aklimatyzacji. Jest rośliną światłolubną i do regularnego corocznego plonowania wymaga dobrego naświetlenia.
Aronia to superowoc. Mamy w Polsce znakomite warunki do jej produkcji. Aronię zbiera się na przełomie sierpnia i września. W tym roku ze względu na bardzo wysokie temperatury zbiory będziemy przyspieszać. Na wielu plantacjach rozpoczną się w połowie sierpnia. Owoce są już w pełni wybarwione. Wszyscy plantatorzy, bo takie są wymogi, badają ekstrakt, żeby dostarczyć owoce najwyższej jakości - mówi Andrzej Karolak, prezes Krajowego Zrzeszenia Plantatorów Aronii „Aronia Polska”.
Aroniowa branża jest bardzo prężna. Jest w Polsce wielu doświadczonych plantatorów, którzy znają się na swojej robocie, którzy doceniają walory aronii i od lat bardzo ją promują – mówi Włodzimierz Bereziński, producent i przetwórca aronii, jeden z pionierów, który 40 lat temu zakładał pierwsze plantacje aronii w Polsce.
Mamy bardzo duże tradycje i korzystny klimat. Wszystkie owoce jagodowe, które świat nazywa superowocami, są charakterystyczne dla naszego klimatu. Jest to typowy klimat kontynentalny. Dni są gorące, a noce chłodne. Zimne noce dają wybarwienie owoców aronii i odpowiadają za zmianę skrobi w cukier. Efektem jest bogactwo antocyjanów i intensywny smak. Najwięcej antocyjanów i smak najbardziej intensywny wśród wszystkich owoców jagodowych – mówi Piotr Nowak, plantator aronii, prezes Grupy Producentów Owoców Korab Garden.
Czas na polskie superowoce !
Superowoce to owoce bogate w antyoksydanty. Są szczególnie korzystne dla naszego zdrowia, gdyż oczyszczają organizm z wolnych rodników, budują odporność i opóźniają procesy starzenia. Superowoce to antidotum na stan środowiska, przetworzoną żywność, wszechobecny stres, tempo życia, choroby cywilizacyjne.
Mamy polskie superowoce i mamy olbrzymi potencjał ich produkcji. Mamy truskawki, maliny, jagodę kamczacką, borówki, czarną porzeczkę. Dziś rozpoczynamy zbiory aronii. Takiego ich bogactwa próżno szukać nie tylko w Europie. Sami nie wiemy co posiadamy. Od maja do października możemy codziennie konsumować świeże, krajowe, sezonowe, superowoce - mówi Witold Boguta, Prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
Jagodowa sztafeta
Jagodowa sztafeta to wspólna oferta polskich superowoców. Ponad półroczna możliwość codziennej ich konsumpcji i płynnego przechodzenia w sezon kolejnych jagód.
Od majowych truskawek, codziennie możemy cieszyć się świeżymi owocami jagodowymi krajowej produkcji. W czerwcu mamy maliny i jagodę kamczacką, której już jesteśmy największym producentem w Europie i czołowym na świecie – mówił Andrzej Krupiński, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Jagody Kamczackiej.
Pół roku to jest czas, w którym można skutecznie budować nawyk codziennej konsumpcji. Nawyk, którego bardzo nam brakuje, a który wspólnie postanowiliśmy kreować. Plantatorzy aronii symboliczną „jagodową pałeczkę” otrzymali od plantatorów czarnej porzeczki i borówki, która w sierpniu wchodzi w szczyt sezonu – mówił obecny na inauguracji zbiorów aronii, Ireneusz Komorowski, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Borówki.
Kampania „Czas na polskie superowoce!” to wspólny projekt organizacji branżowych i grup producentów owoców. W budowę krajowego popytu swoje zasoby zaangażowało 7 środowisk plantatorów owoców jagodowych. Wśród organizacji wspierających ten projekt są Krajowe Zrzeszenie Plantatorów Aronii „Aronia Polska”, Stowarzyszenie Plantatorów Borówki Amerykańskiej, Krajowe Stowarzyszenie Producentów Czarnych Porzeczek, Stowarzyszenie Plantatorów Truskawki, Stowarzyszenie Plantatorów Jagody Kamczackiej, Stowarzyszenie Plantatorów MiniKiwi. Partnerem Merytoryczny jest Fundacja Promocji Polskiej Borówki. Plantatorzy wspólnie promują filiżankę polskich superowoców, codziennie.
Jak mówi Piotr Baryła, prezes Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnej Porzeczki
Budujemy nawyk spożywania filiżanki owoców jagodowych codziennie i tzw. jagodową sztafetę – wspólną ofertę, która pozwala korzystać z bogactwa krajowych sezonowych owoców przez ponad pół roku, w sezonie zbiorów. A za sprawą takich owoców jak czarna porzeczka czy aronia taką filiżankę możemy wypijać codziennie przez cały rok. Do czego serdecznie Państwa zapraszamy!
- źródło: latozborowkami.pl za Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw
Najnowsze komentarze