Unijna produkcja jabłek w Unii Europejskiej w sezonie 2022/2023 została oszacowana na ok. 12,2 mln (wielkość podobna do ostatniego roku gospodarczego, 2,6% powyżej średniej z 5 lat). Rekordowo wysokie zbiory w Polsce (4,2 mln ton, +5% rok do roku) i wysokie zbiory we Włoszech (+7%) zrekompensowały niższe niż zwykle zbiory we Francji (-10%).
Oczekuje się, że prawie połowa produkcji zostanie skierowana do przetwórstwa.
Wynika to z większej dostępności jabłek gorszej jakości, nienadających się do świeżego spożycia, ich niskich cen, mniejszych możliwości eksportowych oraz wysokich kosztów energii (przechowywania). Ponadto problemy z dostępnością pracowników sezonowych w niektórych krajach UE opóźniały zbiory, co miało wpływ na jakość owoców.
W sumie oczekuje się, że w UE zostanie sprzedanych około 5,8 mln ton jabłek do świeżej konsumpcji (-9% rok do roku) i 5,7 mln ton jabłek do przetwórstwa (+8% rok do roku).
Wyższa niż oczekiwano unijna dostępność jabłek do przetwórstwa w sezonie 2022/23 (+8% r/r) oraz niższa niż oczekiwano produkcja w Chinach mogą przyczynić się do zwiększenia unijnego eksportu jabłek przetworzonych (+26% powyżej średniej z 5 lat) oraz mają negatywny wpływ na import tych produktów (-4% rok do roku). Eksport świeżych jabłek z UE może nadal spadać w sezonie 2022/23 (-9% rok do roku), co jest spowodowane mniejszą dostępnością świeżych jabłek do spożycia, zwłaszcza w drugiej połowie sezonu ze względu na wysokie koszty przechowywania i większą liczbę jabłek do wysłać do przetworzenia. Mogłoby to być również połączone z ograniczonym dostępem do rynków krajów trzecich. W rezultacie oczekuje się niewielkiego wzrostu importu świeżych jabłek do UE w 2022/23 (+2% rok do roku), podczas gdy końcowe zapasy mogą spaść o 23%.
Oczekuje się, że konsumpcja świeżych jabłek w UE na mieszkańca spadnie w sezonie 2022/23 (do 11,5 kg, -6% rok do roku). Utrzymująca się inflacja, oznaczająca spadek siły nabywczej, realnie przeważa nad relatywnie niskimi cenami, które nie nadążają za wzrostem kosztów produkcji. Z drugiej strony oczekuje się, że większa dostępność jabłek do przetwórstwa doprowadzi do rekordowo wysokiego widocznego spożycia jabłek przetworzonych w UE (do 11,5 kg na mieszkańca, +5% rok do roku).
- źródło: agriculture.ec.europa.eu
Najnowsze komentarze