Jak czytamy na siew.org.pl Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód z Kielc oraz Wołyńska obwodowa organizacja społeczna „Fundacja rozwoju lokalnego” z Łucka rozpoczęły realizację międzynarodowego projektu pn. Zachodnioukraińska Kooperatywa Ogrodniczo – Sadownicza. Projekt uzyskał wsparcie ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach programu polskiej pomocyrozwojowej. Inicjatywa to efekt działań partnerów z Kielc i Łucka przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Łucku.
Celem projektu jest rozwój przedsiębiorczości ludności wiejskiej Wołynia w zakresie sadownictwa i ogrodnictwa poprzez powstanie pierwszej w zachodniej Ukrainie Kooperatywy Ogrodniczo – Sadowniczej opartej o nowoczesne polskie standardy jakości produkcji i zarządzania. Cel ten zostanie osiągnięty do końca 2018 roku poprzez transfer najlepszych praktyk i utworzenie modelowych gospodarstw z uprawą malin. Pozwoli to na rozwój długoterminowej współpracy polskich i ukraińskich partnerów z województw świętokrzyskiego i lubelskiego oraz obwodu wołyńskiego.
Natomiast I Etap projektu to zaproszenie 30 przyszłych uczestników do udziału w wizycie studyjnej do Polski oraz specjalistycznych szkoleniach, warsztatach i konsultacjach z polskimi ekspertami w temacie nowoczesnych standardów tworzenia plantacji i uprawy malin.
Warto dodać, iż projekt jest kontynuacją działań rozpoczętych już w 2017 roku przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Łucku – także w ramach programu Polska Pomoc. W organizacji ubiegłorocznych działań współpracowały także Fundacja „Wektor inicjatywy społecznej” (Ukraina) oraz Fundacja Europejska Akademia Samorządowa (Polska).
Dotychczas udzielone przez polskich ekspertów wsparcie szkoleniowo-doradcze dla ponad 50 ukraińskich rolników, weteranów ATO i osób przesiedlonych pozwoliło na opracowanie konkretnej koncepcji utworzenia na Wołyniu w 2018 roku nowoczesnych, ekologicznych plantacji malin w oparciu o polskie standardy. Polska strona występująca w projekcie jako główny inicjator i strategiczny donor planowanych działań jest także zainteresowana długoterminową współpracą z przyszłą Kooperatywą.
Polscy partnerzy przekażą Ukraińcom:
- minimum 70 000 sadzonek najlepszych odmian maliny,
- ekologiczne środki ochrony roślin,
- wyposażenie techniczne,
- udzielą kompleksowego wsparcia ekspertów w budowie plantacji.
Równolegle do końca roku będą opracowywane strategiczne dokumenty niezbędne do powstania Zachodnioukraińskiej Kooperatywy Sadowniczo – Ogrodniczej, do której dodatkowo zaproszone zostaną Zjednoczone Terytorialne Gromady, ukraińscy eksperci oraz szkoły rolnicze z obwodu wołyńskiego.
Dołączenie do współpracy placówek edukacyjnych to dodatkowa inicjatywa Konsulatu Generalnego RP w Łucku.
Jakie działania zaplanowano w ramach projektu do końca 2018 roku ?
- organizację wizyt studyjnych do Polski tj. w województwie świętokrzyskim i lubelskim – w tym spotkań z ekspertami z Ośrodków Doradztwa Rolniczego (czerwiec 2018 r.),
- utworzenie na Wołyniu 10 ha modelowych plantacji eko-maliny w wybranych miejscach przy wsparciu polskich ekspertów i wykorzystaniu polskich standardów uprawy,
- przekazanie ponad 70 000 wysokiej jakości sadzonek polskich odmian maliny, ekologicznych środków ochrony roślin i wyposażenia technicznego,
- objęcie wsparciem szkoleniowo – doradczym 30 przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych z obwodu wołyńskiego na Ukrainie,
- podpisanie długoterminowych kontraktów z polskimi przetwórniami owoców i producentami sadzonek.
W listopadzie uczestnicy projektu wezmą także udział w III Targach Euro Agro – współorganizowanych przez Targi Kielce SA oraz Gal-EXPO SA we Lwowie. Zaplanowano promocję polsko – ukraińskiej współpracy poprzez wspólne stoisko promocyjne. Finałem działań będzie powstanie Zachodnioukraińskiej Kooperatywy Ogrodniczo - Sadowniczej zrzeszającej lokalnych producentów owoców i warzyw na Wołyniu.
Czego dotyczy I Etap realizacji projektu?
W ramach tej części działań zaplanowano:
- organizację wizyty studyjnej do Polski przy udziale 30 zaproszonych uczestników projektu z obwodu wołyńskiego (czerwiec 2018)
- szkolenia i warsztaty z udziałem polskich ekspertów nt. zasad tworzenia nowoczesnych plantacji malin (lipiec 2018)
- W wizycie studyjnej do Polski wezmą udział: mikro i mali przedsiębiorcy, rolnicy, przedstawiciele Zjednoczonych Terytorialnych Gromad oraz dziennikarze z obwodu wołyńskiego.
W tym czasie zaplanowano m.in.
- spotkania w ośrodkach doradztwa rolniczego,
- dyskusje i warsztaty z uznanymi polskimi ekspertami z dziedziny sadownictwa i ogrodnictwa
- wizytacje polskich modelowych grup producentów owoców i warzyw, gospodarstw rolnych i oczywiście plantacji malin.
Uczestnicy I Etapu odwiedzą województwa świętokrzyskie i lubelskie - to regiony rolnicze z kiludziesięcioletnim doświadczeniem w ogrodnictwie i sadownictwie.
Wizyta w Polsce oraz późniejsze warsztaty i szkolenia w Łucku pozwolą w dalszej części projektu na wyselekcjonowanie 10 najbardziej perspektywicznych podmiotów, które następnie utworzą modelowe plantacje malin w oparciu o polskie standardy. Dodatkowo wiedza przekazana przez polskich ekspertów oraz wzajemna wymiana doświadczeń (także z przedstawicielami lokalnych samorządów) pozwolą na wypracowanie wstępnych założeń do powstania przyszłej Kooperatywy Sadowniczo - Ogrodniczej na Wołyniu.
- źródło: siew.org.pl
Najnowsze komentarze