08.10.2018
Uprzejmie informujemy, iż z przyczyn organizacyjnych pełną listę punktów obsługi interwencyjnego skupu jabłek podamy w dniu jutrzejszym.
ESKIMOS S.A., Dział kontraktacji.
- źródło: eskimossa.pl
08.10.2018
Informujemy, iż lista punktów odbioru jabłek przemysłowych w ramach programu stabilizacji cen zostanie udostępniona w dniu dzisiejszym do godziny 13. Aktualizacja tej listy będzie dokonywana codziennie do godziny 15.
Jeżeli na liście nie znajdziecie Państwo punktu w swojej okolicy, zachęcamy do poczekania na jej rozszerzenie. Sieć puktów odbioru będzie stałe rosła, tak aby właściciele sadów nie musieli poszukiwać zbytu w dużej odległości od swoich siedzib.
ESKIMOS S.A., Dział kontraktacji.
- źródło: eskimossa.pl
06.10.2018
Szanowni Państwo!
Informujemy że prace nad uruchomieniem skupu jabłka przemysłowego po cenach interwencyjnych zmierzają ku końcowi.Ustaliliśmy już listę kilkudziesięciu przyszłych partnerów lokalnych którzy będą obsługiwali producentów w terenie. Dzięki temu każdy kto zechce sprzedać swoje jabłka w ramach naszej akcji, będzie mógł w niedalekiej odległości od swojej siedziby podpisać umowę, uzgodnić termin dostawy, a w końcu taką dostawę zrealizować.
Nawiązywanie kontaktów z przyszłymi punktami obsługi będziemy kontynuować w najbliższych dniach, aby mapa naszych punków odpowiadała potrzebom rolników.
Będziemy zachęcać wszystkich sadowników do opóźniania dostaw jabłek, proponując premie za dostawy w listopadzie i później. Akceptacja takiego rozwiązania pomoże nam zmniejszyć aktualną podaż surowca i powinna wywołać trend zwyżkowy w jego cenie. Bardzo prosimy o pozytywny, rozsądny odbiór tej inicjatywy.
Do poniedziałku postaramy się uruchomić bardziej przejrzysty serwis na naszej stronie, w tym udostępnić mapę punktów obsługi. Prosimy o zrozumienie; skala akcji jest tak duża, że angażuje nas prawie w pełni, nie wszystko zdążamy wykonać w czasie zamierzonym.
Dziękujemy wszystkim którzy w dotychczasowych kontaktach niezmiernie nam pomogli w organizacji sieci placówek terenowych i w wielu innych problemach.
W naszym wspólnym interesie, prosimy o włączanie się w uzgadniany harmonogram działań, mimo uciążliwości które niejednokrotnie z tego wynikają. W taki sposób osiągniemy sukces.
Zarząd Eskimos S.A.
- źródło: eskimossa.pl
Jak poinformował Radio Kielce Rafał Wójcik, członek zarządu firmy Eskimos, więcej informacji na temat skupu interwencyjnego będzie można podać w sobotę, 6 października.
Poseł Marek Kwitek z PiS podkreśla, że pomysł skupu zrodził się bardzo szybko, dlatego wciąż trwa opracowanie szczegółów tego przedsięwzięcia.
- źródło: radio.kielce.pl / Czytaj całość >>>
Zarząd Eskimos S.A. („Spółka”, „Emitent”) informuje, że w porozumieniu z Ministerstwem Rolnictwa od poniedziałku 8 października 2018 rozpocznie się skup pół miliona ton jabłek, za którego koordynację odpowiedzialna będzie Spółka. Emitent wraz z firmami współpracującymi będzie kupował jabłka na własny rachunek z rządowymi gwarancjami. Cena kilograma, po którym realizowany będzie skup, ustalona została na 0,25 zł, a surowiec kupowany będzie na terenie całego kraju. Aktualnie trwają prace nad opracowaniem szczegółów programu, o których wynikach Spółka będzie informowała w kolejnych raportach bieżących.
- źródło: eskimossa.pl
Tegoroczny urodzaj owoców sprawił załamanie się rynku jabłek. Minister Ardanowski zapowiedział zdjęcie z rynku pół miliona to jabłek przemysłowych i przerobienie ich na koncentrat, który następnie zostanie wyeksportowany. Zwrócił uwagę, że jabłka będą skupowane przez podmiot skupowy po 25 groszy za kilogram, a zapłata rolnikom będzie przekazana w ciągu kilku dni.
To pokazuje możliwy do przyjęcia poziom cen i zapobiegnie nieuczciwemu wzbogacaniu się niektórych skupujących. Wkrótce może okazać się, że ci nieuczciwi nie będą mieli gdzie kupić surowca – odkreślił 2 października minister Jan Krzysztof Ardanowski na zakończenie prezentacji swoich działań w ciągu minionych 100 dni od objęcia urzędu.
- źródło: gov.pl/rolnictwo
A kto będzie potem sprzedawał te przetwory i ile polski podatnik dopłaci bogatym sadownikom? Teraz ruszą ciężarówki po wsiach i będą skupywały jabłka po 10 gr/kg i z zyskiem 15 gr/kg będą je sprzedawali w skupie.
— Jan Grylicki (@grylicki) 2 października 2018
"Firmy" zapłacą za jabłka dwa razy więcej niż cena rynkowa ???? A kto im dopłaci...??? Jakimś szwindlem to pachnie...a raczej śmierdzi na kilometr. https://t.co/HJ8PpeZLNB
— Ryszard Cukierman (@ryszcuk) 2 października 2018
Jak poinformował dziś – 1 października Jan Krzysztof Ardanowski (41:10 min):
Mamy dramatyczną sytuację na rynku jabłek przemysłowych. Zbiory jabłek w tym roku będą bardzo dobre i pojawił się problem w aspekcie jabłek przemysłowych. Wynika to m.in. z niewłaściwej struktury sadów w Polsce – nadmiernych nasadzeń sadów, zmianę zapotrzebowania rynku światowego (…). W tej chwili trzeba zmierzyć się z problemem nadmiaru jabłek. Rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął decyzję o tym, aby poprzez współpracę z niektórymi firmami na rynku „zdjąć” z rynku pół miliona jabłek przemysłowych. Skup tych jabłek w wielu miejscach w Polsce rozpocznie się od przyszłego poniedziałku (8.10), po cenie mniej więcej dwukrotnie wyższej niż ta, która obecnie jest na rynku (...).
- źródło: facebook.com/MRiRW/
Jak informuje Agrobiznes pół miniona ton jabłek przemysłowych ma zostać skupionych przez państwo. Minister rolnictwa zapowiada interwencję w związku z niskimi stawkami oferowanymi w punktach skupu. Specjalny tryb odbioru nadwyżki owoców od sadowników ma ruszyć w ciągu kilku dni.
O nadzwyczajnej pomocy dla sadowników minister Ardanowski mówił podczas spotkania z rolnikami na Kujawach. Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił uwagę że niskie i nieopłacalne ceny to wynik z jednej strony tegorocznego urodzaju, ale z drugiej dominującej pozycji dużych firm skupowych, które wykorzystują sytuację do zakupu po bardzo niskich cenach. Stąd decyzja żeby 500 tys. ton jabłek skupić, przetworzyć i w rezultacie sprzedać zagranicę.
Te jabłka, o których mówię, te zdjęte z rynku zostaną przeznaczone przede wszystkim na koncentrat jabłkowy, ale zostaną również przeznaczone na pulpę i na kostkę jabłkową. Będą w większości wyeksportowane i takie działania podjęliśmy przez firmy, które chcą z nami współpracować – poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Jak poinformował minister jabłka przemysłowe to tzw. odpady po produkcji owoców deserowych. Nie zmienia to jednak faktu, że cena także na takie owoce powinna być opłacalna. Nadzwyczajny skup ma pomóc doraźnie w utrzymaniu płynności finansowej gospodarstw. W dłuższej perspektywie konieczne są systemowe rozwiązania prawne, które ustabilizują i uregulują ten rynek.
Sadownicy sami o tym mówią i sami muszą zaproponować działania, które miałby pomóc w rozwiązaniu kryzysu w latach kolejnych. Natomiast w tym roku nie wolno dopuścić do tego żeby jabłka się marnowały i sadownicy zostali bez środków do życia – mówił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Jabłka, które z przyczyn wyglądu lub jakości nie spełniają wymagań owoców deserowych kierowane są do przemysłu głównie na soki. W Polsce produkcja takich owoców jest stosunkowo duża. W ogólnych zbiorach jabłek ich udział wynosi od 50 do nawet 60 % - dodaje Agrobiznes.
- źródło: tvp.pl
Najnowsze komentarze