Kilkanaście dni temu pisaliśmy o nowych propozycjach Komisji Europejskiej, zwłaszcza dotyczące tzw. zielonego ładu, premiują rozwój rolnictwa ekologicznego. Między innymi (Zwolnienie od podatku rolnego użytków ekologicznych) ustawa o podatku rolnym przewiduje zwolnienie od podatku rolnego użytków ekologicznych. Jednak wielu rolników ekologicznych o tym zwolnieniu nie wie.
Jak więc wygląda praktycznie realizacja w/w rozporządzenia ?
Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 333) zwalnia się użytki ekologiczne, którymi są zasługujące na ochronę, pozostałości ekosystemów mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej, takie jak: naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce, siedliska przyrodnicze oraz stanowiska rzadkich lub chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów, ich ostoje oraz miejsca rozmnażania lub miejsca sezonowego przebywania. Powyższe zwolnienie przysługuje z mocy prawa.
Podstawą do zastosowania zwolnienia jest oznaczenie danego użytku w ewidencji gruntów i budynków, tj. przy symbolu użytku winna zostać dodana litera "E". Jeżeli nie ma tej litery zwolnienia się nie uwzględnia i w nakazie od tej powierzchni należy wymierzyć podatek.
Podstawę wymiaru podatków stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków. Rodzaj prowadzonej działalności rolniczej nie ma wpływu na zastosowanie przedmiotowego zwolnienia.
Taką odpowiedź otrzymał sadownik z jedego z urzędów.
Najnowsze komentarze