W momencie wejścia w życie nowych wymogów związanych z ograniczeniem zanieczyszczenia azotem pochodzenia rolniczego powstało wiele pytań o to, jak prawidłowo, zgodnie z wymogami programu nawozić azotem i jak traktować niektóre źródła azotu trafiające na pola.
Jednym z takich produktów jest podłoże po produkcji pieczarek. Rozporządzenie Ministra Środowiska z 9.12.2015 r. kwalifikuje podłoże jako odpad poprodukcyjny. Polskie ustawodawstwo nakazuje kompostować je i stosować doglebowo. Ze względu na kwalifikację podłoża trzeba przed zastosowaniem go na gruntach rolniczych posiadać pozwolenie ze starostwa na zastosowanie takiego produktu.
Podłoże po pieczarkowe posiada korzystne fizyczne i chemiczne właściwości pozwalające wykorzystać je w rolnictwie. Skład chemiczny odpadu po produkcji pieczarek jest jednak bardzo zmienny. Stosunek N:P:K według różnych źródeł kształtuje się na poziomie 1,2:1:1,1 lub 1,9:0,4:2,4. Ponadto bardzo zmienna jest zawartość metali ciężkich. Znaczne zróżnicowanie zawartości poszczególnych składników pokarmowych wynika z jakości podłoża, plonów pieczarek czy technologii produkcji. Ze względu na te różnice wymagane jest przebadanie go pod względem składu chemicznego.
Wydział Gospodarki Nieruchomościami i Ochrony Środowiska informuje, że podłoże po pieczarkach, stosowane powszechnie w rolnictwie jako nawóz wzbogacający glebę w próchnicę, zgodnie z przepisami klasyfikowane jest jako odpad pod kodem ex 02 01 99. Rolnik, który chce wykorzystać podłoże pieczarkowe w celu poprawy jakości gleby powinien uzyskać zezwolenie na przetwarzanie odpadów.
W ujęciu art. 4 ustawy z 6 marca 2018 r. prawo przedsiębiorców, rolnik nie jest traktowany jako przedsiębiorca, ale prowadzi on działalności wytwórczą w rolnictwie. Mając to na uwadze należy uzyskać zezwolenie na przetwarzanie podłoża pieczarkowego w procesie R10 (Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 20 stycznia 2015 r. w sprawie procesu odzysku R10) na podstawie art. 42 i 43 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.
Za prowadzenie przetwarzania odpadów bez zezwolenia grozi administracyjna kara pieniężna na podstawie art. 194 ust.4 ustawy o odpadach. Kara ta wynosi nie mniej niż 10.000 zł i nie może przekroczyć 1.000.000 zł.
W przypadku wymierzenia w/w kary rolnik przez 10 lat nie będzie mógł uzyskać zezwolenia na przetwarzacie odpadów.
Organ właściwy dla wydania zezwolenia na przetwarzanie odpadów- podłoża po pieczarkach, wskazuje art. 41 ust. 3 ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 797 t.j.). [marszałek województwa lub starosta]
źródło: WODR, Wolszyn.pl
Najnowsze komentarze