Do Podlaskiej Izby Rolniczej zgłosił się producent rolny, którego gospodarstwo stanęło w obliczu zagrożenia przywłaszczeniem przez bank maszyny uprawowej zakupionej przez poszkodowanego w ramach PROW 2014-2020 w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" typ operacji „Modernizacja gospodarstw rolnych zgodnie z kryteriami PROW 2014-2020”.
Rolnik na zakup w/w maszyny zawarł umowę pożyczki a jako zabezpieczenie przedłożył weksel własny in blanco oraz zastaw rejestrowy ustanowiony na rzecz podmiotu finansującego. Jednakże na skutek suszy, znacznego spadku cen za płody rolne, wzrostu kosztów środków niezbędnych do produkcji rolnej oraz braku środków pochodzących z dopłat bezpośrednich nastąpiło opóźnienie w spłacie rat pożyczki. Niemalże natychmiastowo doszło do rozwiązania przez bank umowy pożyczki.
Rolnik wielokrotnie informował bank o chwilowych problemach oraz wnioskował do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o możliwie najszybszą wypłatę dopłat obszarowych. Był zmuszony do zaciągnięcia innych pożyczek i na dzień dzisiejszy umowa pożyczki została wznowiona, lecz rolnik został obciążony kosztami wznowienia umowy oraz windykacji.
Zdaniem Podlaskiej Izby Rolniczej takich spraw jest bardzo dużo i dotyczy wielu młodych rolników inwestujących w gospodarstwa. Dlatego też, konieczne jest wypracowanie rozwiązań, które będą zabezpieczały rolników w takich sytuacjach.
Pełna treść pisma Podlaskiej Izby Rolniczej dostępna poniżej:
- źródło: pirol.pl
Najnowsze komentarze