To pierwszy kontrakt na dostawę polskich jabłek do Chin. Zaledwie dzień po zawarciu umów gospodarczych między krajami podpisano wstępne porozumienie na dostawę dużej partii owoców. Pierwsze jabłka popłyną na Daleki Wschód na przełomie września i października.
Polscy producenci jabłek porozumieli się z chińskim odbiorcą w sprawie dostawy 40 tysięcy ton jabłek. Owoce mają pochodzić już z nowych zbiorów i zostać wyprodukowane w gospodarstwach zatwierdzonych przez chińskich inspektorów.
Jak informuje Agrobiznes odbiorcą owoców jest jedna z liczących się w Chinach firm, z którą polscy przedsiębiorcy mieli kontakt od dawna. Głównie dzięki organizowanym od kilku lat misjom gospodarczym m.in. w Szanghaju i Pekinie. Kropkę nad i postawiono 20 czerwca 2016 roku kiedy to z oficjalną wizytą gościł w Polsce przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej. Eksport umożliwiły podpisane porozumienia handlowe.
Polskie produkty żywnościowe są szeroko znane na runku chińskim. Chiński konsument miał już okazję się z tymi produktami zapoznać zwłaszcza po tym jak Chiny obiegło zdjęcie prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej, który próbuje polskich jabłek. To będzie znakomita reklama dla polskich jabłek – mówi Jacky Lim (China Poland Trading Co).
Jak podaje Agrobiznes, choć pierwsze jabłka mają popłynąć jeszcze w tym roku to na pełne wykorzystanie możliwości eksportowych trzeba będzie poczekać. Prawdopodobnie 2 lub nawet 3 lata zajmie polskim sadownikom dostosowanie się do rygorystycznych norm chińczyków.
Niestety mamy tylko część jabłek, które nadają się na ten rynek. Po za tym procedury które są opisane w protokole na pewno wielu producentów zaskoczą, są one trudne, dotychczas nieznane – wyjaśnia Witold Boguta (Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw).
Wiadomo już, że pierwsze jabłka wyślemy drogą morską, to co prawda trwa znacznie dłużej niż koleją ale główna przewaga tego środka transportu polega na relatywnie niskich kosztach wysyłki i z tej możliwości polscy producenci żywności będą korzystać najczęściej. Zdaniem ekspertów istniejące połączenie kolejowe miedzy Polską a Chinami ma przed sobą pewne perspektywy rozwoju o ile zostanie rozbudowany. Główną przewagą tego rodzaju połączenia jest szybki czas dostawy nawet dwukrotnie krótszy w porównaniu do drogi morskiej – informuj Agrobiznes.
- źródło: tvp.pl
Najnowsze komentarze