Pękanie pni drzew po mrozach jest procesem naturalnym. Jednak bardzo niepokoi sadowników. Jaka jest przyczyna tego procesu ? Co możemy zrobić aby uratować drzewa ? Dlaczego pnie drzew pękają w maju ?
Jeśli na drzewach obserwujemy pęknięcia pni, ale drzewa zachowują vigor to możemy się pokusić o posmarowanie farbą z Miedzianem (10%), również wewnątrz. Jednocześnie jestem przeciwny zabijania takich miejsc gwoździkami czy bandażami.
- mówi Grzegorz Sękowski (Szkółki & Sady Sękowscy).
ZOBACZ TAKŻE:
- Uszkodzenia mrozowe czereśni - pąki i pędy 25.01.2021
- 13 odmian czereśni - oceniamy uszkodzenia pędów i pąków
Na 100% nie można dokładnie stwierdzić przyczyn tak późnego pękania pni. Mieliśmy bardzo chłodny marzec, chłodny kwiecień, chłodny maj. Dopiero pod koniec maja zaczęło się ocieplać. Spowolnienie wegetacji, spokojny wzrost tkanek w czasie chłodów powodowało, że nie było szaleństwa wegetacji i masowego pompowania soków.
Masowe pompowanie soków odbyło się w momencie, kiedy rozwinęły się liście, przyszło 20 stopni C i drzewa zaczęły dawać przyrost. I wówczas w miejscu gdzie tkanka została uszkodzona, zniszczona z ograniczonym przewodzeniem nastąpiły różnice z tkankami obok które były mniej uszkodzone i nastąpiło naprężenie, które spowodowało pęknięcie !
Sadownicy doznali również bardzo strat w drzewka sadzonych jesienią. Sadzenie jesienne czereśni obarczone są ryzykiem. Dodatkowo powraca temat przechowywania drzewek. Szczególnie mówię o przechowywaniu drzewek w piasku ! Dlaczego jest to nie polecany sposób ?
Zapraszamy do oglądania naszej relacji.
Zapraszamy do subskrypcji naszego kanału youtube.com/sadownictwo
Najnowsze komentarze